11 листопада в поліклініці обласної клінічної лікарні ім.О.Ф.Гербачевського у рамках проведення Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом відбулася традиційна акція з раннього виявлення цього захворювання. Під час акції всі охочі мали можливість безкоштовно перевірити рівень глюкози в крові та визначити можливі ризики виникнення цукрового діабету 2-го типу.
Про це повідомляє прес-центр УОЗ.
У цьогорічній акції, яка спрямована на здійснення профілактичних, психосоціальних, санітарно-освітніх заходів щодо захворюваності населення на цукровий діабет, взяли участь 341 особа (198 жінок та 143 чоловіків). Підвищений рівень глюкози у крові лікарі виявили у 66 громадян, низький рівень - у 48 обстежених, 52 вже є хворими на цукровий діабет, а 14 - проходили обстеження вперше. На консультацію до ендокринолога направлено 55 осіб.
Обласний позаштатний ендокринолог, завідуюча ендокринологічним відділенням обласної клінічної лікарні ім.О.Ф.Гербачевського Вікторія Стаховська провела прес-брифінг для представників регіональних ЗМІ. За словами Вікторії Павлівни, неінфекційна епідемія XXI століття - цукровий діабет - затягнула у свій вир близько 1,5 млн пацієнтів в Україні. Наразі в Житомирській області зареєстровано понад 38 тис. хворих, із яких майже 7 тисяч щодня отримують лікування препаратами інсуліну, в тому числі – 223 дитини. Мета Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом – підвищення глобальної обізнаності людей з питань діабету, покращення можливостей попередження хвороби та її ускладнень.
За оцінками ВООЗ, понад 382 млн людей у всьому світі - хворі на цукровий діабет. До 2030 року ймовірність подвоєння цієї цифри не викликає сумнівів. Кількість хворих на ЦД щорічно зростає, кожних 5 секунд з'являється новий випадок захворювання, а кожні 7 секунд одна людина помирає внаслідок цукрового діабету.
В структурі пацієнтів з цукровим діабетом (ЦД) приблизно 90% –хворі з ЦД 2 типу. Проте кількість людей з недіагностованою патологією реально перевищує у 3-4 рази кількість виявлених пацієнтів. Половина хворих на ЦД не знають про наявність у них хвороби, не лікуються, тож піддаються дуже високому ризику розвитку ускладнень і передчасної смерті.
Гостроту проблеми визначає не лише значне поширення, але й швидкий розвиток ускладнень, які спричиняють інвалідність і смерть хворих. У різних країнах товариства сліпих на 60–85 % формують хворі на ЦД. Серед таких хворих інфаркт міокарда (ІМ) діагностується у 2–5 разів частіше, ніж у популяції того ж віку; гангрена нижніх кінцівок трапляється у 200 разів частіше; 50–70% усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов’язаних із травматизмом, припадає на хворих із діабетом. Як і в усьому світі, в Україні число хворих зростає здебільшого через захворюваність на ЦД 2-го типу.
Комітет експертів ВООЗ дійшов висновку, що ожиріння є основним фактором ризику ЦД 2-го типу. Захворюваність на ЦД збільшується у 4 рази серед осіб із помірним і у 30 разів — із різко вираженим ожирінням.
Доведено, що надмірна маса тіла, недостатня фізична активність, тютюнопаління, зловживання алкоголем, підвищений рівень холестерину, високий артеріальний тиск та інші супутні захворювання мають негативний вплив на розвиток ЦД 2-го типу та є факторами ризику, що піддаються корекції за допомогою модифікації способу життя та призначення відповідної терапії.
За оцінками ВООЗ:
• у 2014 році рівень захворюваності на цукровий діабет у світі склав 9% серед дорослого населення;
• у 2012 році 1,5 мільйона смертельних випадків сталося з причини діабету;
• понад 80% випадків смерті від діабету відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу;
• прогностично у 2030 році діабет стане сьомою за значимістю причиною смерті;
• здорове харчування, регулярна фізична активність, оптимізація маси тіла, відмова від паління попереджують розвиток цукрового діабету другого типу.
Потурбуйтесь про своє здоров’я. Не ігноруйте діабет. Перевірте вчасно рівень глюкози в крові.