19 листопада відбулась прес-конференція членів ГО “Демократичний Альянс Жінок”. Темою заходу була проблема так званих поборів в закладах освіти.
Рік тому ГО “Демократичний Альянс Жінок” розпочала проект “Благодійність в освіті - у законному руслі”.
Активистами виявлено наступні порушення:
1. За найскромнішими підрахунками протягом року дошкільним та загальноосвітнім навчальним закладам Житомира батьки передають близько 14 млн.грн благодійних внесків по місту, з яких обліковується менше 30%.
Середній річний внесок по школах - 300 грн. Навчається 26 241 учень. Якщо батьки хоча б 70% учнів пожертвують кошти, отримаємо: 5,5 млн.грн. Офіційні внески - 1,8 млн.грн.
Середній річний внесок по садочках - 800 грн. Садочки налічують 11 270 діток. Якщо батьки хоча б 80% діток пожертвують кошти, отримаємо: 7,2 млн.грн. Офіційні внески - 2,1 млн.грн.
Середній річний внесок в ЖЦТДМ - 500 грн. Центр приймає 2540 вихованців. Якщо батьки хоча б 70% вихованців внесуть таку суму, отримаємо: 0,8 млн.грн. Офіційні внески - 0,00 грн.
2.Складаються необ`єктивні кошториси, розраховані на дофінансування батьками, хоча за законом господарча діяльність освітніх закладів повинна фінансуватися першочергово з бюджету. Наприклад, в проекті кошторису однієї з шкіл Житомира вказана потреба в будівельних матеріалах на 2015р 3,1 тис.грн. З бюджету зплановано виділити 12,340 тис.грн. В той час як батьками закуплено в літній період 2015 р будівельних матеріалів на суму порядка 50 тис.грн.
3. Видатки закладів за законом можуть здійснюватися тільки з реєстраційних рахунків закладів, однак збором благодійної грошової допомоги займаються батьки, в яких не оформлені договори з управлінням освіти про такий збір. Більша частина готівки іде повз реєстраційних рахунків закладів. В 2015р на рахунки 44 (з 73) шкіл та садочків гроші взагалі не надходили.
4. Лише близька 10% переданих батьками коштів витрачається саме навчально-виховну діяльність закладу, як того вимагає закон. Основна частина батьківських коштів іде на господарську та інші додаткові види діяльності освітніх закладів.
5. Батьки позбавлені права на свідому участь в поліпшенні навчально-виховного процесу. Батьки не знають реальних обсягів своєї допомоги, не знають, як ця допомога використовується та як повинна використовуватися. Батьки, які роблять спробу вимагати реалізації своїх прав, отримують не тільки відмову, але й колективний осуд.
Для зацікавлених батьків активістами ГО “Демократичний Альянс Жінок” за підтримки ПП “ДемАльянс” розроблений електронний довідник, в якому роз`яснений законний механізм передачі допомоги освітнім закладам та надаються відповіді на основні питання, що хвилюють батьків.
Реакція управління освіти на звернення про порушення прав батьків пасивна та безрезультатна протягом усього року.
Досить плідною виявилася співпраця з Громадською радою Житомирської обласної ради. Обмін досвідом, участь в спільних проектах. Координатор проекту “Благодійність в освіті - у законному руслі” Слободянюк Наталія включена до робочої групи комісії Громадської ради з питань благодійних внесків в освіті.
- Коренем усіх проблем з благодійними внесками ми вважаємо необізнаність батьків в питаннях благодійності. Якщо батьки будуть знати, як в законний спосіб підтримати освіту, та будуть дотримуватись закону, ситуація з благодійними внесками швидко поліпшиться. Проект “Благодійність в освіті - у законному руслі” вже набуває форми всеукраїнського. Харків з нами. Приєднуйтесь усі, кому не байдуже майбутнє країни, - закликає Наталія Слободянюк.
На допомогу всім, хто хоче боротися за прозорість використання благодійних внесків та за право бути благодійником, а не “кишенею”, проводяться безкоштовні семінари.
Найближчий семінар відбудеться 25 листопада (середа), о 18.30за адресою: Київська, 3, готель “Україна”, конференц-зал на 7 поверсі.