З 30 серпня в Житомирському драмтеатрі ім. І. Кочерги діє виставка «IN PROGRESS. Дрес-код України доби Незалежності». Вона присвячена розвитку української моди і тим суспільним явищам, що на неї впливали.
На виставці представлені шість періодів доби Незалежності, 60 моделей одягу, арт-об’єкти авангардної моди заввишки чотири метри, інавгураційна сукня Першої леді, сценічне вбрання зірок української поп-естради, моделі з показів в Парижі, Мілані, Нью-Йорку, Флоренції та Далласі.
Ми поспілкувалися з кураторкою проекту Зоєю Звиняцьківською про зв’язок української моди та історії, "подорож" культури в маси та ідеальне суспільство.
Зоя Звиняцьківська, кураторка проекту |
«Рада бути тут, бо на моє переконання, мистецькі проекти, які створюються в Києві, показуються в Києві, не можуть залишатись в Києві. Вони мають подорожувати Україною. Вони створенні для того, щоб люди всі їх побачили. І я певна того, що не люди мають їхати до культури, а культура має приїхати до людей».
Раніше не було такої практики, виїздних проектів, адже місто і досі немає спеціалізованого мультикультурного центру.
«Це мій перший великий проект і це перше місто, яке я відвідую. Коли ми почали працювати з Житомиром, ми зрозуміли одну з причин, мабуть, чому виставки, великі виставки зі столиці не дуже часто потрапляють до вас. Ну ви знаєте своє місто краще за мене, і знаєте, що немає такого спеціального приміщення. Тобто незрозуміло, що перше було – небажання столиці йти до людей, або неможливість обласних центрів надати приміщення. Звичайно, небажання було першим – не будували, тому що ніхто не приїздив. Але сьогодні зламано такі стереотипи. Можливо мій проект просуне вирішення цього питання трішечки ближче», - зазначає Звиняцьківська.
На перший погляд INPROGRESS – це новітня історія української моди, але не тільки. Мода завжди була і залишається відображенням уявлень людей про ідеальний світ та ідеальних себе в цьому світі. Тому ця виставка є розповіддю про наше суспільство, нашу країну та її громадян, показана за допомогою моделей одягу, створеного українськими дизайнерами.
«Це виставка не про моду і не про історію моди. Це виставка про нашу історію, про історію наших людей, які жили і зараз живуть в Україні. Про шлях ментальних змін, які вони подолали за добу незалежності, за ці 25 років. Мода є уособленням уявлень людей про ідеальне суспільство. Через сукні показано як ми просуваємось. Цей проект буде цікавим, адже він про людей, а людям цікаві тільки вони самі. І це правильно», - коментує пані Зоя.
Побачити експозицію можна до 14 вересня у будні дні: з 12:00 до 19:00; у вихідні: з 11:00 до 16:00. Вхід безкоштовний.