Школярі з Житомира пройшли до півфіналу всеукраїнського проекту «Молодь дебатує»

9 та 10 грудня до Харківського юридичного університету ім. Ярослава Мудрого на фінал всеукраїнського проекту «Молодь дебатує» приїдуть 144 школяра із восьми областей України, в тому числі з Житомирської. Другий рік поспіль унікальна німецька методика дебатів об'єднує українських дітей, упевнених, що істина пізнається в дискусії. 16 із них стануть учасниками півфіналу дебатів, четверо кращих пройдуть у фінал, один або одна здобуде перемогу. Втім, організатори наполягають — виграє не той, хто переміг суперника в суперечці, а той, хто сприяв відображенню в дебатах всіх думок, максимально наблизившись до вироблення спільного рішення.

Методика Jugend debattiert, розроблена Ансгаром Кемманом, з'явилася в німецьких школах у 2001 році. Зараз у таких дебатах щорічно беруть участь сотні тисяч німецьких школярів, а на фінал приходить і сам покровитель цього проекту — президент Німеччини. Найважливіший елемент методики — гра на загальний результат кожного учасника дискусії. За правилами, двоє з четвірки дебатантів відстоюють позицію «ЗА», а двоє — «ПРОТИ». Але дізнаються, яку позицію їм потрібно відстоювати, за півгодини до початку дебатів. Тому для обґрунтування своєї точки зору важливі не особисті думки кожного, а найбільш чіткий аналіз ситуації та повний виклад аргументів. Теми обираються ті, які дійсно хвилюють дітей, актуальні для суспільства. Наприклад, у фіналі 2016 року дебатували на тему «Чи потрібно впровадити 12-річне шкільне навчання в Україні з 2018 року?».

«До початку дебатів майже всі глядачі в залі були проти цієї реформи, але після дискусії багато хто змінив свою точку зору, — пояснює координаторка проекту Ольга Пішель (Берлін). — Важливо, що це питання тоді активно обговорювалося в Міністерстві освіти України, а потім 12-річна система була затверджена. В цьому році ми в півфіналі й фіналі також обговоримо важливі теми, через які зламано чимало списів у "дорослих" розмовах».

У 2017 році проект триває в набагато більшому масштабі — вже 397 українських школярів випробували свої сили в дебатах. Вони представляють 25 навчальних закладів із 8 регіонів: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Львівської, Миколаївської, Сумської та Харківської областей. Прийме в себе дебатантів Харківський юридичний університет ім. Ярослава Мудрого. «

Перший, внутрішньошкільний етап проекту стартував 20 жовтня. Із 7 до 17 листопада найкращі представники шкіл брали участь у регіональних дебатах — так було відібрано 16 півфіналістів, по 2 від області. Проте на фінал 9-10 грудня в Харків приїдуть не лише вони.

«Ми запросили 144 учасника регіональних дебатів. Ми вважаємо, що вони заслуговують право бути на фіналі, — пояснює координаторка проекту Ольга Борисенко. — Для нас важливо, щоб діти знаходили друзів, однодумців, краще пізнавали свою країну. Після фіналу 2016 року практично кожна команда відвідала як мінімум одне місто учасників проекту. Багато побували з дружніми візитами в Дніпрі, у Миколаєві, у Львові, проводили дебати між двома-трьома школами. Бути глядачем на дебатах теж важливо та цікаво. Наприклад, із Житомирської спецшколи-інтернату №1 для дітей із проблемами зору приїде 6 учасників, які вже побували у Дніпрі, хоча лише одна учениця пройшла до півфіналу».

Житомирську область у проекті представляють Житомирська спеціальна школа-інтернат № 1 та Житомирська міська гуманітарна гімназія № 23. Їхні представники теж будуть на фіналі, а Ольга Котвицька з Житомирської спеціальної школи-інтернату № 1 і Анастасія Остапчук із Житомирської міської гуманітарної гімназії № 23 стали півфіналістками проекту.

«Jugend debattiert допомагає дітям розвивати комунікативні навички, критичне мислення, надає впевненість, — вважає педагог Житомирської міської гуманітарної гімназії № 23 Лілія Черній. — Дякуємо організаторам із Німеччини, що вони допомагають Україні та українцям відчути себе частиною Європи».

Майбутні етапи проекту:

Півфінал.Субота, 9 грудня 2017 року, Харків. Тема: «Чи потрібно впровадити технологію анонімного доступу батьків до акаунтів дітей у соціальних мережах?»

Фінал.Неділя, 10 грудня 2017 року, Харків. Тема: «Чи потрібно замінити виборче право виборчим обов'язком в Україні з 2019 року?»