В межах цього проекту в Житомирському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася зустріч американських та українських лісівників.
Співпраця між Лісовою Службою США та Україною в галузі охорони лісів від пожеж триває вже не перший рік. Цього разу мова йшла про особливості організації гасіння лісових пожеж у США.
Власне в питаннях охорони лісів від пожеж в обох країнах є багато спільного. Однак є і суттєві відмінності.
Насамперед, як зазначив координатор заходу, директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев, нам потрібно вчитися у наших американських колег системі організації гасіння масштабних пожеж. Бо ця справа у них налагоджена на достатньо високому рівні, ми ж оперативно вміємо гасити невеликі загоряння, а коли пожежі набирають значних масштабів – нам бракує узгодженості дій. Крім того, в Україні відсутня система підготовки лісових пожежних, не завжди вони мають сучасне спорядження тощо. Лісова служба США надає нам у цьому підтримку.
Американські фахівці представили українським колегам особливості роботи Лісової служби США. Як і в Україні, в частині штатів США близько 70% лісових пожеж виникає з вини населення. В гірських малозаленених регіонах Америки ліси ще спалахують і від блискавки. Однак, в США є окрема структура, яка займається попередженням пожеж! Це Національний міжвідомчий центр із запобігання та безпечного гасіння пожеж. Він координує роботу всіх підрозділів та організацій рятувальників Сполучених Штатів.
До речі, цікавим є те, що працівники пожежних підрозділів постійно проходить різні курси навчань і на випадок виникнення надзвичайної ситуації можуть виконувати різні функції.
Аби населення мало максимально повну та достовірну інформацію про причини виникнення, перебіг та можливі наслідки кожної пожежі в США, центр розробив веб-сайт, де інформація про кожну пожежу розміщується та змінюється в режимі реального часу.
В США лісова Служба не єдина, хто відповідає за контроль над пожежами в екосистемах – до контролю над ними залучаються кілька служб і всі вони дотримуються певної сукупності стандартів, які визначають, як має бути організована система протидії пожежам.
Цікаво, що в США не всі пожежі в екосистемах обов’язково гасять, адже вони вважають, що вогонь – це фактор формування природних лісів. Якщо лихо виникло в гірських важкодоступних місцях – аналізують, чи раціонально буде затрачати значні кошти на гасіння, чи, можливо, якщо це не несе загрози інфраструктурі - то нехай краще горить, ліс все одно потім відновиться. Інколи з вогнем не борються з міркувань безпеки вогнеборців.
Не завжди на згарищах проводять штучне лісовідновлення, частіше вдаються до природнього.
«Загалом на попередження та протидію лісовим пожежам в США виділяються немалі кошти, - зазначає офіцер пожежної охорони Лісової Служби США Нікія Гернандез. - Проте, незважаючи на всі засоби та ресурси, площа пожеж з року в рік в нашій країні збільшується. Ми останнім часом звикли думати, що гроші вирішують все. Однак дивлячись на динаміку кількості пожеж в країні – розумієш, що гроші не вирішують всього.»
Наталія Горай,
прес-служба Житомирського ОУЛМГ