Зниження граничного тарифу на постачання тепла, яке Уряд прийняв 26 червня, ляже додатковим навантаженням на місцеві бюджети.
На засіданні було схвалено постанову, яка встановлює граничний тариф на постачання теплової енергії для населення 1400 грн (з ПДВ) за 1 Гкал (за наявності приладів обліку) та 35,21 грн (з ПДВ) за 1 кв м (без приладів обліку).
Варто зазначити, що, за даними НКРЕКП, середньозважений економічно обґрунтований тариф по Україні на теплову енергію станом на 1 травня 2019 року складає 1807 грн за 1 Гкал.
Раніше проект цього рішення вже обговорювали на засіданнях. Тоді Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з пропозицією не змінювати граничний рівень тарифів для підприємств теплопостачання. Але Уряд все ж таки прийняв рішення, яке тепер відобразиться на місцевих бюджетах. Саме вони понесуть додаткові витрати під час опалювального сезону 2019/2020 року.
Мова йде про чималеньку суму: 7 млрд грн. Для абсолютної більшості міст України такі видатки є непосильними. Відповідно, діяльність підприємств комунальної теплоенергетики — під загрозою. Взагалі надання послуг з постачання опалення та гарячої води населенню може бути припинено.
Щоб не припиняти теплопостачання, органи місцевого самоврядування будуть змушені зняти кошти з багатьох важливих програм розвитку. Наприклад, припинити фінансувати соціальні програми, скоротити зарплати педагогам та лікарям, зупинити реконструкції або зведення шкіл та дитячих садочків, ремонт та будівництво вулиць, скоротити працівників комунальних підприємств.
Для бюджета Житомира це буде близько 150 додаткових мільйонів гривень на рік. Житомирський міський голова Сергій Сухомлин зауважує, що у таких умовах говорити про розвиток комунального підприємства чи зростання зарплат комунальників не доводиться. Більше того, це означає відтік кваліфікованих працівників за кордон.