За порушення земельного законодавства минулого року органами прокуратури притягнуто до відповідальності 90 посадових осіб, 39 з яких – працівники органів державного контролю. За позовами прокуратури реально виконано рішень судів на суму майже 10,2 млн. грн, повернуто за рішеннями суду 928 га земель.
Про це повідомляє прес-служба прокуратури Житомирської області.
Охорона, збереження та раціональне використання земельних ресурсів є актуальним питанням для Житомирщини. Тому прокурорський нагляд за дотриманням чинного земельного законодавства у нашому регіоні здійснюється жорстко та принципово.
Упродовж минулого року органами прокуратури області за результатами перевірок з питань додержання вимог земельного законодавства у сфері земельних правовідносин порушено 4 кримінальні справи, з яких 3 розслідувано та направлено до суду.
За результатами перевірок щодо додержання земельного законодавства органами влади скасовано 335 незаконних актів органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Прокуратура завжди діє послідовно та наполегливо у питаннях відшкодування завданої шкоди – минулого року за втручання прокуратури з даного напряму відшкодовано майже 2 млн грн. Результативною є позовна діяльність - судами задоволено 335 позовів на суму 12,2 млн. грн.
Жодне порушення земельного законодавства не залишилося поза увагою - за внесеними документами прокурорського реагування попереджено незаконне надання земель площею понад 4,2 тис га, повернуто у власність держави 882 га.
Зокрема, прокуратурою м. Житомира під час перевірки виявлено порушення вимог земельного законодавства при влаштуванні кафе у межах прибережної захисної смуги річки Тетерів.
Установлено, що приватному підприємцю у грудні 2004 р. строком на п’ять років передано в оренду земельну ділянку рекреаційного призначення площею понад 0,19 га, на якій будівлі займали 0,011 га землі.
Відповідно до ст.89 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок та навколо водойм забороняється будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних. Об’єкти у прибережній захисній смузі можуть експлуатуватись, якщо не порушується її режим. Непридатні для експлуатації споруди, а також такі, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
У порушення вказаних вимог законодавства, у 2010 році, між Житомирською міськрадою та даним підприємцем укладено новий договір про передачу у користування земельної ділянки площею 0,22 га для роздрібної торгівлі та комерційних послуг (кафе), а площа під будівлями та спорудами уже складає більше 0,04 га землі
Тобто, незважаючи на те, що підприємцем у межах прибережної захисної смуги здійснено будівництво капітальних будівель та споруд на земельній ділянці площею 0,03 га, Житомирською міською радою незаконно передано у користування земельну ділянку, тому договір оренди землі оскаржується у судовому порядку.
Контролюючими органами під час проведення перевірок упродовж 2012 року на такі факти не звернуто увагу. За результатами перевірки прокуратурою буде надана оцінка роботи контролюючих органів та вжиті заходи реагування на усунення виявлених порушень.
На підставі викладених фактів прокуратура області повідомляє, що органи прокуратури проводять перевірки у рамках чинного законодавства та захищають інтереси держави і територіальних громад, забезпечують нагляд за додержанням і застосуванням законів підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, фізичними особами-підприємцями, посадовими особами та громадянами.