Житомиру надають грантові кошти для утеплення будинків

Житомиру надають грантові кошти для утеплення будинків70% компенсації можуть отримати перші 500 будинків по усій країні, які проведуть комплексне утеплення, – про новий проект разом із Фондом енергоефективності говорили в прямому ефірі ctv.ua із очільником Житомира.

Міська влада зазначає: раніше багато житомирян скористалися проектом «Теплі кредити». Тоді кошти компенсували тільки за матеріали та самі роботи. Минулого року вже почалася співпраця із Фондом енергоефективності.

«Після того як він запрацював, система наступна: ОСББ подає заявку, робить енергоаудит, робить проект, робить комплексне утеплення будинку і отримує з цього фонду. Перші 500 будинків по Україні отримують компенсацію в розмірі 70% на все. Ми з ними працювали вже і в минулому році і навіть розбили це по етапах для того, щоб зробили проект – зразу отримали 70%. Люди оформлюють кредит і потім на 30% починають виплачувати вартість цього кредиту. Цей кредит для людей буде менший, ніж та платіжка на тепло, яку вони сплачували в разі неутеплення. Тут є пряма економія, вартість квартири зростає. Навіть з урахуванням кредиту, що треба віддавати, все одно в платіжці будуть цифри менші», – роз’яснює голова Житомирської міської ради Сергій Сухомлин.

Але у міській раді розповідають і про підводні камені такого співробітництва. Тож з огляду на це і запропонували альтернативне рішення проблеми: підрядна організація отримує міську гарантію і зобов’язується протягом півроку якісно провести утеплення будинку.

«Але тут виникає така проблема, що, наприклад, вартість комплексного утеплення великого будинку коштує, наприклад, 5 млн грн. І людям потрібно взяти кредит, вони самі визначають підрядника, заплатити кошти підряднику. Він може робити цю роботу півроку, а може робити 2 роки. Ми знаємо це дуже добре по комунальних об’єктах. Якщо він зробить цю роботу неякісно, перевірка Фонду енергоефективності – і Фонд може не заплатити людям кошти, а вони вже взяли кредит. І це головна проблема, яка була.

І ми запропонували на рівні Житомира: ми готові давати, якщо компанія підрядна хоче зробити утеплення, ми можемо надати їм міську гарантію, щоб люди не брали кредит. Компанія отримує міську гарантію. І вона гарантує, що зробить якісно протягом півроку. І тоді вона вкладає свої кошти, вона зацікавлена, щоб зробити усе швидко і якісно, щоб отримати уже кошти. Вона відповідає, а не люди є заручниками ситуації», – говорить Сергій Сухомлин.

Для Львова і Житомира Фонд енергоефективності запропонував додатковий грант, який буде діяти для ОСББ. На прикладі теплоелектростанції міський голова показує, наскільки вигідним є комплексна тепломодернізація і чому її варто проводити.

«Ще один момент. У нас будується ТЕЦ, наприклад. Для того, щоб побудувати ТЕЦ і замінити мережі до будинків, які біля цієї ТЕЦ в мікрорайоні, нам треба розуміти, скільки ці будинки потребують тепла. Бо якщо вони не утеплені, вони потребують тепла на 60% більше. Якщо ми побудували ТЕЦ і міняємо мережі, якщо утеплити будинки, потім треба закладати мережі в два рази меншого діаметру для того, щоб не витрачати зайві кошти. Тому потрібна комплексна тепломодернізація кварталів. І от для Львова і Житомира Фонд енергоефективності запропонував додаткові грантові кошти. Якщо люди підуть в комплексне утеплення мікрорайону, то вони готові за рахунок цих коштів робити комплексний благоустрій повністю всієї території чи додаткові кошти в плані бонусів для людей. Ця програма діє виключно для ОСББ», – наголошує Сергій Сухомлин.