Радянські військовополонені, євреї, роми, різні категорії "неблагонадійних" -утримувалися нацистами в сотнях концентраційних таборіввНімеччині та на окупованих нею територіях. Мільйони людей загинули. Ті ж, яким пощастило вижити, ... мали незагоєну душевну рану довіку.
Сьогодні хотілось би згадати непересічну особистість, нашого земляка з Листвина - Семена Миколайовича Кальниченка, якому довелося сповна відчути на собі жахіття гітлерівського концтабору.
Влітку1942 року Семена у віці 16 років примусово відправили на роботу до Німеччини. Хлопець не полишав думки втекти по дорозі. Це майже вдалося на збірному пункті в Олевську, та ... поталанило іншим. Спробував тікати з неволі вже в Німеччині. Але ж,десь у Польщі їх з товаришем виявили в вагоні з сіном, і доправили в Потсдамську тюрму. Звідти -в концтабір Заксенхаузен, де Семен перебував понад два роки. Неодноразово опинявсянепокірний хлопчина (худющий та низенький на зріст) на волосинку від смерті. Але затято противився неволі та насильству, хоча б тим, що шкодив деталі, які виробляли в'язні, та всіляко допомагав антигітлерівському підпіллю в таборі.
Ледь вижив в "марші смерті", коли 21 квітня 1945 року 30 тисяч в'язнів гітлерівці погнали в напрямку Балтійського моря, маючи намір завантажити їх на баржі та втопити.
Про свої страшні поневіряння в німецькій неволі Семен Кальниченко написав детальні спогади. Тут неможливо стримати емоції...