Кургани, артефакти: Історико-археологічна спадщина Городківки

На території Андрушівського району, на живописних берегах р. Гуйви, за 15 км на південний захід від районного центру –м. Андрушівки, розташоване доволі великий населений пункт під назвою Городківка (Рис. 1).

У ґрунтовному багатотомному видані “Історія міст і сіл УРСР. Житомирська область”, яка побачила світ у 1973 р. стисло зазначено, що село відоме з 1724 року [Історія міст, 1973, с. 143].

Насправді воно відоме набагато раніше, принаймні ще за доби козачини. Красномовно про це, зокрема, свідчать картографічні матеріали. Так на мапах 1665, 1674 та 1681 рр. воно позначене під назвами “Grodeck”, “Grudeck” або “Grudec” (Рис. 2).

Подібні назви зустрічаються на мапах 1724 та 1742 рр. – “Grudek” та “Grudec” (Рис. 3).

А от на планах ХІХ – початку ХХ ст. населений пункт має вже іншу назву – Халаїм-Городок (Рис. 4), під якою проїснувало до червня 1946 року. Після цього населений пункт було перейменовано на Городківку, яке існує до сьогодні [Адміністративно-територіальний устрій, 2007, с. 248].

Хоча історією села і навколишніх місцевостей науковці і краєзнавці цікавились вже давно, однак в археологічномуплані воно ніколи цілеспрямовано не вивчалося. І це недивно, бо відомості про старожитності в цій місцевості доволі обмежені і мало відомі широкому загалу.

Читайте також: У мережі показали умови в оздоровчому таборі «Орлятко» на Житомирщині. ФОТО

Читайте також: Неймовірний затоплений кар'єр на Житомирщині. ВІДЕО

Так, Л.І. Похилевич відзначав, що у давнину населений пункт йменувався Китайгородом і мав багато храмів (Рис. 5, 1) [Похилевич, 1864,с. 277].

Логічно виникає питання, якщо село давнє, то повинні були залишитися якісь сліди людської діяльності, рештки старовинних об’єктів, пам’яток давнини чи знахідок? І дійсно,за даними відомого історика та археолога В.Б. Антоновича поблизу села наприкінці ХІХ ст., збереглося три курганних насипи (Рис. 5, 2-3) [Антонович, 1895, с. 64].

Крім курганів на території і околицях с. Городківки в різний час було знайдено багато цікавих артефактів. Частина з них експонується у музейному куточку при місцевій загальноосвітній школі, які донині дбайливо зберігає заступник директора з навчально-виховної роботи Іван Леонтійович Савицький. У листопаді 2011 р. в рамках здійснення культурно-освітніх заходів його відвідали науковці обласного краєзнавчого музею. Надзвичайно цікаву і змістовну екскурсію по шкільній експозиції провів І.Л. Савицький.

Крім того, ознайомив відвідувачів з найбільш цікавими пам’ятками і сторінками з історії с. Городківка (Рис. 6, 1). Музейні працівники із великим задоволенням та інтересом оглянули куточок, ознайомилися з представленими тут експонатами (Рис. 6, 2,Рис. 7, 1-2).

Окремі з них привернули увагу науковців, в їхчислі етнографічні предмети, лампадка та шабля (Рис. 7, 3-4),а особливо бронзовий дзвін із дуже цікавим написом (Рис.8) І цим старожитності не обмежуються.

У листопаді 2011 р. науковцями відділу досліджень Житомирського обласного краєзнавчого музею проведено обстеження решток старовинного цвинтаря поблизу сільського клубу, де крім надмогильних пам’ятників ХІХ – початку ХХ ст., зафіксовані цікаві зразки кам’яних хрестів (Рис. 9).

В останнє десятиріччя на території і околицях села під час земляних робіт неодноразово виявляли фрагменти давнього глиняного посуду, різноманітні побутові предмети, наконечники стріл, прикраси, монети та інше. Місцеві краєзнавці І.Л. Савицький та Ю.В. Святюк за участюЄ.В. Дубівки упродовж 2012 – 2015 рр. на території і околицяхс. Городківки зафіксували чимало цікавих в археологічному плані об’єктів, зібрали різноманітні і різночасові знахідки, довели перспективність вивчення території в археологічному плані. Відомості про окремі з них навів у своїй публікації Є.В. Дубівка спільно з Ю.В. Святюком [Дубівка, 2017, с. 187-192, Дубівка, Святюк, 2017, с. 206-212].

Отже, наведені вище дані засвідчують, що територія, на якій розміщається с. Городківка була заселена у давні часи. Однак історія розвитку цієї території вивчена дуже і дуже слабо, що зумовлює необхідність проведення поглиблених історико-археологічних розшуків і паралельно пошуку, детального вивчення і публікації картографічних матеріалів та історичних джерел.

Читайте також: На Житомирщині довгожительку привітали зі 100-річним ювілеєм

Читайте також: Виконавець з Житомирщини бореться за шанс виступити на «Atlas Weekend»

У наступних публікаціях будемо знайомити читачів з результатами пошукових робіт, пам’ятками і об’єктами мікрорегіону, цікавими знахідками. Крім того, плануємо крізь призму пам’яток і предметів давнини, висвітлити у хронологічній послідовності основні віхи історичного розвитку території, на якій розташоване с. Городківка.

Джерела:

Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини: 1795-2006. Довідник / Упорядник Р.Ю.Кондратюк, Д.Я. Самолюк, Б.Ш. Табачник. – Житомир: Вид-во “Волинь”, 2007. – 620 с.

Антонович В.Б. Археологическая карта Киевской губернии

(Приложение к ХV тому “Древностей”). — М.: Московское археологическое общество, 1895. — 139 с.

Дубівка Є.В. Давньоруське селище ХІ-ХІІІ ст. на околиці с. Городківки Житомирської області // Житомирщина: Події і люди. Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції (22-23 вересня 2017 р., м. Житомир) / Упорядник П.С. Скавронський. Науковий збірник “Велика Волинь”. Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині, Житомирської обласної організації НСКУ. — Вип. 56. — Бердичів: Вид. ФОП Мельник М.В., 2017. — С. 187 — 192.

Дубівка Є.В., Святюк Ю.В. Черняхівське селище (ІІІ-IV ст. н.е.) за околицею Городківки Житомирської області // Житомирщина: Події і люди. Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції (22-23 вересня 2017 р., м. Житомир) / Упорядник П.С. Скавронський. Науковий збірник “Велика Волинь”. Праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині, Житомирської обласної організації НСКУ. — Вип. 56. — Бердичів: Вид. ФОП Мельник М.В., 2017. — С. 206 — 212.

Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. —К., 1973. — 726 с.

Похилевич Л. Сказание о населенных местностях Киевской губернии или статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, в пределах губернии находящиеся. — К.: Тип. Киево-Печерской лавры, 1864. — 763 с.

Старший науковий співробітник

відділу досліджень Житомирського

обласного краєзнавчого музею Олександр Тарабукін