Житомирська міліція не бачить криміналу у викраденні людей та вимаганні «штрафів» приватними охоронцями

Охоронці приватної житомирської фірми «Зоро» разом із представником любарської агрофірми АТК змусили мешканця села Великий Браталів Богдан Калінчук заплатити 20 тисяч гривень нібито штрафу за кукурудзу, який той ніби то вкрав на полі, що належить АТК.

При цьому охоронці погрожували самому Калінчуку, його родині, обшукали будинок, викрали підводу з кіньми і навіть взяли в заручники племінника. Хоча насправді Калінчук не зробив нічого протизаконного.

В міліції ж вважають, що ніякого криміналу в діях приватної охоронної фірми немає, а селянин сам і абсолютно добровільно заплатив гроші. На все інше – погрози, обшуки і викрадення – правоохоронці просто не звертають увагу. Калінчук намагається добитись справедливості вже майже три роки. Він вважає, що міліція просто покриває охоронців і кампанію, а тому звернувся на гарячу антикорупційну лінію.

Сама історія трапилась ще 23 вересня 2010 року. Богдан Калінчук, разом з 23-річним племінником Ярославом і 5-річним сином Іваном, повертаючись на підводі додому, назбирав на полі, що належало АТК, качанів кукурудзи.

АТК - Аграрна Технологічна Компанія - заснована у 2004 році. У Любарському районі вона має в розпорядженні чимало землі, де сіє переважно кукурудзу. Кампанія тоді дозволяла збирати залишки кукурудзи, що залишалась на полі після збору технікою врожаю. Саме таких качанів на прибраному полі і назбирав Калінчук.

- Ми мали кілограмів 30 качанів. Але, як тільки рушили далі, назустріч виїхала Нива з охороною АТК. З неї вийшло троє і без буь-яких пояснень почали обшукувати підводу. Додому Калінчуки поверталися вже під конвоєм.

А біля села їх зустріли ще дві машини з охоронцями. Підводу з кіньми охоронці просто забрали у невідомому напрямку. Богдана з племінником силоміць пересадили до автівок. Коли Калінчуків привезли до будинку, там на них чекали інші охоронці.

- Там зібралось чоловік 13 охорони, автівок п'ять. Всі вони були з приватної охоронної фірми Зоро, яку АТК наймає охороняти свої поля. Але ними керував представник АТК, такий собі Борщик, - згадує Богдан. - Охоронці спробували увірватись на подвір'я, щоб обшукати хату. Я гукнув матері, щоб їх не пускали. Але Борщик схопився за рушницю і пообіцяв прострелити мені голову, якщо будемо чинити спротив.

Охоронці грубо відпихнули дружину і матірі та пішли хазяйнувати в хаті. Поламали шифер на гаражі, стелю в хліві. На вулиці зібрались дружина Богдана і його мати. За подіями спостерігали і сусіди Калінчуків. 

- На горищі в нас теж зберігалась кукурдза. Я маю три гектари поля і того року посіяв 30 соток кукурудзи. Спробував це пояснити охоронцям. В мене в сіносховищі навіть бадилля було, - каже Богдан.

Але чоловіка ніхто не захотів слухати. Охоронці пообіцяли, що завезуть кукурудзу на експертизу, аби з’ясувати звідки вона. Викликали КАМАЗ, завантажили все з горища і вивезли в невідомому напрямку. Хазяйнували майже до 11 годин вечора.

Весь цей час - більше п'яти годин - родину Калінчуків  тримали під вартою у веранді, забрали у них мобільні телефони, щоб ніхто нікуди не міг подзвонити. У супроводі охоронців племінник навіть ходив забирати ввечорі з пасовиська корову.

- Вже вночі мене і племінника забрали в Любар, в адміністративне приміщення АТК і стали вимагати 50 тисяч гривень штрафу. Щоправа потім цю суму зменшили до 20 тисяч гривень. Таких грошей в мене не було і охоронці відпустили їх шукати. А племінника залишили заручником. Сказали - привезу гроші, тоді його відпустять. Я боявся залищити племінника, бо нам погрожували, обіцяли переломати ребра, махали битами, - згадує Богдан.

Охоронці тоді дозволили залишити замість племінника автомобіль. Калінчука посадили в ниву і знову під конвоєм повезли додому, забрали автомобіль, відбуксували його на базу і лише після цього відпустили племінника.

- На наступний день я поїхавна АТК, хотівзнайти з ними якусь спільну мову, щобсуму змешили, бо для мене це були великі гроші. Але ніхто з нами не захоттів говорити. Тоді ми поїхали - написали заяву в міліцію, прокуратуру і лист голові райдержадміністрації. Але жодної реакції не було.  

- Після обіду охоронці почали дзвонити, погрожувати і вимагати гроші вже після обіду. У 20.00 подзвонив Борщик і сказав, що якщо наступного дня не буде грошей, він поламає життя мені і моєму племіннику. Вони вже взнали, що я написав заяву в міліцію і сказали, що я все рівно нічого не доб'юсь і не докажу цим і доведеться платити.

За ніч родинка Калінчуків змогла назбирати потрібну суму. Позичали у всіх, продали картоплю, яку самі виростили. І на ранок гроші завезли.

- Приїхали ми на прохідну. Начальник охорони Зорро Валєрко перерахував гроші, привезли касира, дали квитанцію. Калінчука під тиском змусили написати розписку, що він не має жодних претензій. І лише тоді віддали автомобіль і підводу.

Міліція відреагувала лише на п'ятий день. Прийшов дільничий, взяв пояснення, посміявся, сказав, що селяни нічого не доб’ються і пішов. Додав, що цей випадок – не перший. Племінника взагалі ніхто нікуди не викликав і не брав пояснень.

- Я почув, що зараз на звернення почала міліція нарешті реагувати. Та й Борщик погрожував, боялись ми. Але наш випадок не єдиний. Ці охоронці і били і катували людей. Через якусь там подібну історію на Хмельниччини керівника Зорро Валерко і декількох його спідручних посадили. В Любарі помінявся прокурор. Тому вже зараз знову звернувся в прокуратуру, написав заяву в міліцію, - пояснює Богдан. – Я до цього часу віддаю борги, вже третій рік пішов. Винен ще 10 тисяч.

Що цікаво, Богдан Калінчук є пайовиком АТК і агрофірма навпаки, мала б захищати своїх пайовиків. Суляни Калінчуків жаліються, що це не перший випадок.

- Пробував поспілкуватись і з керівництвом АТК, але не зміг. Той самий Борщик наказав охоронцям не пускати мене на територію АТК, - каже Калінчук. – А тодішній начальник охорони «Зоро» Валєрко казав, що нічого не може вдіяти і якщо б не Борщик, то нічого такого б взагалі не було. Це все Борщик.

 

В АТК про терор охорони нічого не знають

Керівництво АТК заперечує свою причетність до цього інцеденту. Кажуть, що взагалі нічого про таке не чули, ніяких скарг до АТК не надходило, а за охорону відповідає приватна фірма «Зоро», яка до АТК не має ніякого відношення і працює за договором. Значить і за цей інцедент потрібно питати в керівництва охоронної фірми.

- В нас заключено договір з житомирською охоронною фірмою «Зорро», яка виконує охорону наших об’єктів. І вони нам лише звітують, що «ваші об’єкти збережені». Тому краще звернутись до керівництва «Зорро» за роз’ясненнями. Названий Борщик дійсно є представником компанії АТК, але, скоріш за все, представники «Зорро» викликали представника АТК, щоб він був свідком. Бо кампанія має звітувати про проведену роботу і виявлені порушення.

Не зміг пояснити, чому на території АТК силоміць утримували людини. Нічого не сказав і про квитанцію. Мовляв, потрібно піднімати документи і дививитись

- Якщо виписувалась квитанція, то я певен, що вона пройшла по бухгалтерії. Жодних скарг від наших пайщиків не було. Якщо б вони були, то ми їх обов’язково б розглянули і відреагували.

На жаль, поспілкуватись із Борщиком не вдалось – він був на виїзді.

Міліція криміналу не бачит?

В Любарському райвідділі міліції коменатрі давати ніхто не захотів, мотивуючи це тим, що про цю справу можна дізнатись в Житомирі, в прес-службі УМВС України в Житомирській області. А там порадили написати письмовий запит.  

В УМВС відповіли, що дійсно, до Любарського РВ УМВС дійсно звертався житель с. Великого Браталова Любарського району, зокрема у вересні 2010 року, лютому та квітні 2013 року із заявами на неправомірні дії працівників вказаного ТОВ.

"Повідомлення були відповідним чином зареєстровані та за ними проведені перевірки. Однак підтвердження щодо складу злочину у діях працівників ТОВ виявлено не було. Прокуратурою Любарського району законність прийнятого рішення щодо відмови в порушенні кримінальної справи було перевірено та погоджено.

Водночас, за кримінальним провадженням від 21 лютого 2013 року було призначено низку слідчих дій, у тому числі і щодо встановлення очевидців скоєння кримінального правопорушення та перевірки на причетність до правопорушення службових осіб ТОВ. Так, опитано в якості потерпілого заявника та свідків події.

Факт змушування заявника сплатити охоронцям гроші в сумі 50 тис. гривень не знайшов свого підтвердження."

 

Новини компаній
11:00, 23 грудня