І знову вісті з тимчасово окупованих територій. Днями з’явилася інформація, що 13 жовтня 2021 року було затримано 43-річного Андрія Косяка. Це ніхто інший, як колишній розвідник одного з підрозділів так званого «6-го отдельного мотострелкового козачьего полка имени атамана Матвея Платова народной милиции ЛНР».
Річ в тім, що фін фактично здійснював розвідку позицій наших, українських, воїнів у складі диверсійної групи. А прикривався Андрій Косяк тим, що мовляв, прибув виконати роботи з розмінування. До того ж, чоловік використовував символіку СЦКК (ред. Спільний центр з контролю та координації) СММ ОБСЄ (ред. спеціальної моніторингової місії).У чоловіка, варто зауважити, вилучили боєприпаси та зброю.
А вже за декілька днів, вже 16 жовтня 2021 року, трапився інший інцидент. Дві сотні проросійських демонстрантів заблокували вхід до готелю в Донецьку. Річ в тім, що там проживали на той час спостерігачі ОБСЄ. Чого хотіли пікетувальники? Їм було потрібно, щоб вищезгаданого диверсанта Косяка звільнили. Відтоді було заблоковано бази Спільного центру з контролю та координації спеціальної моніторингової комісії ОБСЄ у таких населених пунктах, як Горлівка та вищезгаданий Донецьк.
Варто зауважити, що такі дії мітингувальників фактично зірвали завдання Спостережної Місії, пов’язані з дотриманням Мінських домовленостей та режиму тиші на тимчасово окупованих територіях. До того ж, події цих днів (і дії диверсанта, і пікети) змусили (з міркувань безпеки) фактично призупинили діяльність Спільного центру з контролю та координації спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на тимчасово окупованих територіях Донецької області.
Ви запитаєте, мовляв, до чого тут взагалі Росія, у чому зв'язок двох подій (дії диверсанта, блокування роботи СММ ОБСЄ)? А відповідь є. Зв'язок дійсно присутній!
У підсумковому рішенні саміту в Нормандському форматі, який відбувся у м. Париж 9 грудня 2019 року, був зафіксований обов’язок гарантувати безпечну роботу і повний доступ СММ ОБСЄ на всій території України, у т.ч. на ТОТ Донецької та Луганської областей. Зазначене було підтримано у т.ч. і РФ в особі її президента В.Путіна. Однак, з 2014 року фактичний контроль над окупованою територією Донбасу здійснюється РФ, а це означає, що саме Росія несе пряму відповідальність за блокування роботи СММ ОБСЄ в окупованих районах Донецької області. Крім того, затриманий Андрій Косяк не належав і не міг належати до СЦКК з огляду на те, що центр був створений ще в 2014 році у рамках реалізації Мінських домовленостей, його сторонами були Україна, Росія та ОБСЄ як посередник. Але, після того, як у 2017 році російська сторона припинила участь своїх представників у СЦКК, Спільний центр фактично функціонує за участі представників України та ОБСЄ. Крім того, Росія не визнала що затриманий росіянин, який до того ж є членом незаконного збройного формування, є представником РФ у СЦКК.
Здавалось би, чому стільки галасу навколо звичайного затримання українського військовими чергового російського диверсанта, та ще й зі зброєю та боєприпасами?! Не виключено через анонсування проведення чергового засідання «чотирьох» у рамках Нормандського формату найближчим часом.
Можливо, росіяни в черговий раз штучно створили проблемну ситуацію, «вирішення» якої вони планують продемонструвати на переговорах міністрів закордонних справ у Нормандському форматі. Це доволі цинічна тактика – штучно створюєш нові проблеми, щоб відзвітувати про їхнє «вирішення» на переговорах і не вирішувати реальні проблеми, які існували до цих штучно створених. Але такою є російська тактика у реаліях сьогодення на Донбасі з роздмухування збройного конфлікту.
за матеріалами ukrnews.org.ua