20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Рак грудей підступний, але виліковний, якщо вчасно його діагностувати. У приміщенні житомирської поліклініки №1 дієцифрова мамографічна система, яка дозволяє виявити рак на ранній стадії.

Від 1 січня 2021 року обстеження на апараті пройшли близько 2,5 тисячі жінок. З них у 125-ти виявили рак. Апарат дозволяє виявляти пухлини до 3 мм. Це надзвичайно важливо, кажуть лікарі, адже 94% випадків раку грудей виліковуються, якщо діагноз поставлений саме на ранній стадії.

Завідуючий Житомирським міським мамологічним центром, онкохірург-мамолог Микола Міненко каже: з кожним роком в Україні збільшується тенденція до росту захворюваності. ВООЗ дає невтішний прогноз: у 2035 році смертність від раку молочної залози у жінок перевищуватиме смертність від серцево-судинної патології. Лікар наголошує: хвороба ще й дуже помолодшала, і вже 18-річні дівчата раз на рік мають робити як мінімум УЗД грудей.

При виявленні патології лікарі роблять все, аби лікування пацієнтки було ефективним, каже Микола Міненко. Та, зізнається, буває по-різному. Адже якщо у жінки діагностують рак вже на III-IV стадії, то не завжди лікування є ефективним.

«23-річна дівчинка прийшла на прийом. У неї рак. Її прооперували. Після органу зберігаючої операції пройшло три роки. Вона завагітніла і народила дитинку. Все добре», - розповідає лікар.

Інший випадок: «Зараз у нас лікується дівчина, якій теж 20 років. Молода пацієнтка вже пройшла багато курсів хіміотерапії, і зараз у неї, на жаль, вже метастази. Лікування в основному паліативне. Прогноз поганий, але в неї є надія. Ми її всі тут підтримуємо».

Метод обстеження на цифровому мамографічному апараті важливий ще й тим, що дозволяє виявити пухлинні утворення до їх клінічного прояву. Обстеження на цифровому мамографі є безпечним.

«Апарат немає контрасту, він не є шкідливим для людського організму. Це справді прорив у ранній діагностиці раку, бо система дозволяє виявити пухлини до 3 мм.Цифрова мамографія набагато краще показує, ніж аналогова. А томосинтез дає можливість поміліметрово та пошарово обстежити молочну залозу, чіткіше побачити ті ділянки, які можуть викликати підозру», - каже лікар. Цей апарат дозволяє робити мамографію молодим жінкам, що є важливою перевагою такого мамографа.

Оглядова процедура триває від 2-х до 10-ти хвилин: це залежить від щільності молочних залоз. Результати автоматично передаються на робоче місце лікаря.

Рак грудей за умови раннього виявлення піддається лікуванню. На I стадії виліковний у 95% жінок, на II - у 85%, на III - лише 50%. Саме тому своєчасна діагностика цієї хвороби є надважливою.

У мамологічному центрі кажуть: при обстеженні ракові пухлини найчастіше виявляють у жінок 54-річного віку. У групі ризику ті, у чиїх родинах були чи є жінки із захворюванням на рак молочної залози чи яєчників.

«Існує міжнародний протокол обстеження тих, хто в групі ризику, і тих, хто не групі ризику. Якщо 25-річна жінка приходить і каже, що у її родині в когось із жінок було захворювання, ми йдемо по іншій програмі перевірки. Тому «чи хворіли жінки у родині?» - це перше запитання до пацієнток», - додає онкохірург-мамолог Ярослав Сушицький.

Лікарі нагадують: щорічні огляди мають стати способом життя жінок. Мамографію рекомендують проходити жінкам після 40 років раз на рік. Також обов’язковим таке обстеження є для жінок, у яких є підозра на пухлинні утворення, та для тих, у кого найближчі родички мали чи мають рак молочної залози.

Обстеження насучасному мамографічному апараті у Поліклініці Центральної міської лікарні №1 (вулиця Велика Бердичівська, 32)є безоплатнимяк для житомирянок, так і длямешканців інших населених пунктів. Умова безоплатного обстеження – електронне направлення від сімейного лікаря. У разі самозвернення – вартість обстеження становить 350 грн.

Додаткова інформація – за телефоном: 0685793320 (мамографічний кабінет).

Джерело: сайт Житомирської міської ради