Прокуратурою Житомирської області за результатами проведеної перевірки додержання законодавства, яке регулює питання оформлення та видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон, на ім’я начальника Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області внесено подання з вимогою усунути порушення чинного законодавства та притягнути винних до дисциплінарної відповідальності.
Про це та виявлені факти порушень йдеться в ексклюзивному інтерв’ю прокурора Житомирської області Ігоря Проценка, видрукуваному сьогодні, 28 травня, в обласній газеті «Житомирщина».
За його словами, у ході прокурорських перевірок встановлено, що службові особи районних секторів Управління Державної міграційної служби у Житомирській області нерідко здійснюють оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон усупереч вимогам законів України «Про громадянство України», «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» та Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України.
«Державні органи - суб’єкти надання адміністративних послуг - допускають у своїй діяльності істотні порушення законодавчих норм, зокрема, стосовно принципів доступності інформації про послуги, відкритості та прозорості при їх наданні громадянам», - повідомив Ігор Проценко.
Прокурор області зазначив, що декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» (від 21.01.1993) визначено, що за видачу паспорта громадянина України справляється державне мито в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто, 170 грн., у разі дострокового оформлення (до десяти робочих днів) паспорта громадянина України для виїзду за кордон ставка державного мита збільшується на 100 відсотків і становить 340 грн.
Також Ігор Проценко зауважив, що згідно з приміткою до Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (від 04.06.2007, у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011) наведено без урахування податку на додану вартість.
«Таким чином, вартість адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон становить 207,15 грн., у разі термінового оформлення (до 10 робочих днів)—444,30 грн. Тобто, щоб отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, необхідно сплатити 377,15 грн., а у разі термінового оформлення—784,30 грн», - розповів в інтерв’ю газеті Ігор Проценко, наголосивши, що сплата інших коштів за надання платних послуг Управлінням Державної міграційної служби у Житомирській області не є обов’язковою та сплачується добровільно лише на підставі звернення фізичної особи.
«Однак, як встановлено перевіркою, працівники районних секторів УДМС у області надають громадянам переліки банківських рахунків для нібито сплати обов’язкових платежів за оформлення паспорта для виїзду за кордон, в яких містяться банківські рахунки за послуги з інформаційного забезпечення Житомирської філії державного підприємства «Документ» у розмірі 100 грн. та за послуги страхової компанії «ВУСО» в розмірі 75 грн», - повідомив про характер порушень прокурор Житомирської області.
В ексклюзивному інтерв’ю газеті Ігор Проценко навів конкретні факти: «У ході перевірки опитано понад 100 громадян, які в районних секторах УДМС області оформляли паспорти для виїзду за кордон. Вони засвідчили, що, крім обов’язкових платежів, сплатили кошти за додаткові послуги з інформаційного забезпечення та страхування. Проте зазначили: якби їм роз’яснили, що такі послуги є не обов’язковими, а добровільними, то вони ними б не користувалися».
«Їх можна зрозуміти: вирішувати - платити чи не платити «зайвих» 175 грн із сімейного бюджету—особисте право кожного громадянина, а не службовця державної установи», - резюмував прокурор області.
Підсумовуючи розмову з журналістом, Ігор Проценко наголосив: «Громадяни сплачували за послуги не на засадах законності та добровільності, а через те, що службові особи вищевказаного управління не надали повної інформації про встановлені нормативно-правовими актами обов’язкові платні послуги. А, навпаки, разом з документами про сплату обов’язкових платежів громадянам надавались платіжні документи на сплату добровільних внесків».
Виявлені порушення прокуратура області вимагає усунути, а винних притягнути до відповідальності, повідомлено в інтерв’ю.