Коли та навіщо переводять годинники на зимовий час, як краще адаптуватися

Українці вже звикли двічі на рік переводити годинники: восени на зимовий (стандартний) час, та навесні – на літній.

Переведення годинників, звісно, практикуємо не лише ми – ця традиція є в майже 70 країнах світу, зокрема в більшості країн Європи. Поза межами Європи є різні варіації дати переходу на літній час і назад. У США, наприклад, є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів у порівнянні з європейським варіантом.

Ідею переведення годинників багато людей критикує попри те, що вона дозволяє економити електроенергію. Адже пристосуватися до нового режиму – додатковий стрес для організму, з яким ми змушені стикатися двічі на рік. Пропозиції скасувати переведення годинника висувають щороку, однак поки що цього скасування не відбулось.

Перехід на стандартний час вважають більш приємним, адже стрілки годинника переводять на годину назад. Тобто поспати у ніч переведення годинника можна на годину довше.

Цього року перехід на зимовий час відбудеться о четвертій годині ранку 31 жовтня.

Щоб легше перенести зміну часу, радимо вам почати цей перехід поступово. Наприклад, можна перевести один із годинників у домі зазделегідь, та періодично поглядати на нього, щоб зорієнтуватись, яким скоро буде ваш режим. Намагайтеся вчасно лягати спати, добре відпочивати та вживати достатньо вітамінів.

До речі, цього року час переведення годинників припадає на ніч напередодні Хелловіна - зробіть традиційний ліхтар до цього свята!

ПОРАДИ

Щоб адаптуватися до різкої зміни режиму дня і збою «внутрішнього» годинника, важливо підготуватися заздалегідь і поступово.

Аби добре почуватися та швидше увійти у звичний графік, дотримуйтесь рекомендацій для поліпшення якості сну:

Уникайте вживання кофеїну за 6 годин до сну (кава, чай, більшість газованих напоїв).

Не вживайте алкоголь і відмовтеся від куріння, особливо перед сном.

Не вживайте важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну. Легкий перекус цілком допустимий.

Фізична активність корисна кожному, але не перед сном. Більше рухайтеся вдень, а ввечері вирушайте на легку прогулянку.

Зробіть комфортний для себе температурний режим у спальні та регулярно її провітрюйте.

Забезпечте тишу і зменште освітленість спальні під час сну. Приберіть електронні пристрої, зокрема, телевізори, комп’ютери, смартфони зі спальні, або принаймні вимикайте їх за 30 хвилин до сну.

Пам’ятайте, що дорослі мають спати щонайменше сім годин на добу. Ну а декому цього навіть замало: молодь і люди з хронічними недугами потребують дев’яти годин сну. І тільки незначній групі щасливців достатньо спати до шести годин на добу. Це зумовлено генетичними факторами.

Бережіть себе у будь-який час!

За матеріалами Житомирського обласного

інформаційно-аналітичного центру медичної статистики та hitfm.ua