У Житомирі працюватиме нова система моніторингу атмосферного повітря

У 2022 році у Житомирі встановлять стаціонарний пост спостереження з дослідження якості атмосферного повітря. Йдеться про впровадження нової системи державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря на виконання Постанови Кабміну № 827 від 14 серпня “Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря».

Система передбачає отримання, збирання, оброблення та аналіз інформації про викиди забруднюючих речовин та рівень забруднення атмосферного повітря.

Пункт встановлять на майдані Визволення, де є велика транспортна розв’язка. Дані з показників дослідження якості повітря від газоаналізатора надходитимуть в окремо визначене місце оператора із сервером та комп’ютером. Одночасно ця інформація буде надходити до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, а також буде відкритою для громадськості. Стаціонарний пост моніторингу безперервно фіксує та реєструє забруднювальні речовини для виявлення довготривалих змін вмісту найбільш поширених із них – пилу, вуглецю, діоксиду сірки, оксиду азоту, формальдегіду, бензопірену та свинцю тощо. Також така лабораторія може регулярно відбирати проби повітря для подальшого аналізу.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.04.2021 р. № 300 “Про затвердження Порядку розміщення пунктів спостережень за забрудненням атмосферного повітря в зонах та агломераціях” для Житомира з населенням 260 тис. жителів достатньо однієї такої установки.

Та для об’єктивного аналізу ситуації та ефективності роботи щодо оцінювання та прогнозування змін і небезпеки до 2025 року Житомир планує встановити ще додаткові пости спостереження. У місті їх буде 6.

«Для чіткого розуміння реального стану повітря, причин та джерел забруднення, у Житомирі буде встановлено 6 постів. Маючи достовірну інформацією, зможемо формувати та реалізовувати чіткі дії для покращення якості повітря. Одна така установка досить дороговартісна – від 2 до 8 млн грн. Тому плануємо щороку встановити по одній», - говорить Сергій Кондратюк, заступник міського голови.

Де будуть встановлюватися 6 таких постів, наразі вирішує комісія з питань здійснення моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря агломерації «Житомир». «Житомир поділено на фокус-зони відповідно до Концепції інтегрованого розвитку Житомира.В кожній зоні планують встановити один спостережний пост», - говорить Тетяна Венгловська, екологиня КП «Інспекція з благоустрою м. Житомира» Житомирської міської ради. Комісія вже розглянула проєкт програми з управління якістю повітря, в якій прописуватимуться конкретні заходи, спрямовані на здійснення контролю за станом атмосферного повітря. Програму мають погодити в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України, після чого вона має бути затверджена міською радою.

У разі перевищення показників рівня забруднення атмосферного повітря будуть впроваджуватися заходи для поліпшення стану повітря або мінімізації шкідливого впливу забруднення на здоров’я населення. «Якщо це транспортна розв’язка, то можуть бути зміни в організації дорожнього руху, зміни в роботі світлофорних об’єктів, як-от «зелена хвиля» та ін..», - пояснюють фахівці-екологи.

Наразі Державна система якості повітря в України морально та фізично зношена та не відповідає викликам сьогодення. У Житомирі моніторинг якості повітря здійснює Державна установа “Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України”. Разові дослідження якості повітря центр здійснює на замовлення міської ради. У місті функціонують два стаціонарні пости Гідрометцентру.

«Вимірюється якість атмосферного повітря та встановлюється рівень концентрації забруднювальних речовин.У порівнянні з іншими містами Житомир чисте місто, і більшість викидів іде від автотранспорту. Суттєвих перевищень досі виявлено не було ….», - кажуть фахівці.

На сьогодні моніторинг забруднення атмосферного повітря у Житомирі здійснювався за вмістом тільки 4-х домішок: завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю і діоксиду азоту. За вересень 2021 року стан атмосферного повітря у Житомирі виглядає так:

«Загальний рівень забруднення повітря у Житомирі у вересні оцінювався як низький. За даними спостережень, перевищення середньодобових гранично допустимих концентрацій відмічалось лише з діоксиду азоту, середньомісячна концентрація якого становила 2,5 ГДКс.д. Середньомісячні концентрації інших домішок складали : з діоксину сірки – 0,8 ГДК с.д., із завислих речовин – 0,6 ГДК с.д., з оксиду вуглецю – 0,2 ГДК с.д…. У порівнянні з попереднім місяцем у повітрі міста підвищився рівень забруднення діоксидом сірки та діоксидом азоту; вміст інших домішок майже не змінився. У порівнянні з минулим роком вміст забруднювальних домішок у повітрі майже не змінився». Такий висновок дала Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського.

Джерело: сайт Житомирської міської ради

Новини компаній
11:00, 23 грудня