На початку лютого на водоймах, як правило, складається надто несприятливий кисневий режим, що може призвести до загибелі великої кількості риби. З одного боку, триває процес розкладу великої кількості літніх водних рослин, що супроводжується інтенсивним поглинанням кисню з води, з другого – його поповненню з повітря перешкоджають сніговий і крижаний покрови.
Задухам риби сприяють і промислово-побутові та сільськогосподарські стоки води. Вміст у них органічних решток теж потребує кисню для процесів гниття. Коли риба гине, то вона залишається непомітною під кригою, опускається на дно, де повільно розкладається, забираючи той же кисень і сприяючи появі таких отруйних газів, як сірководень, метан тощо.
Про нестачу кисню у воді може свідчити те, що до поверхні води тільки що пробуреної чи вирубаної ополонки, першими підпливають водяні клопи, а згодом – і риби; вони підходять до поверхні води і жадібно заковтують повітря.
Взимку можна вважати за норму 6-7 мг розчиненого кисню в 1см3 води. Коли його кількість зменшується до 1-2 мг, а то й до 0, 5 мг, виникає «задуха».
Способи боротьби з задухою відомі. Необхідно прорубати ополонки. Найефективніший спосіб забезпечення аерації води – перекачувати її з однієї ополонки в іншу насосами, двигунами човнів, аераторами, компресорами, нагнітаючи повітря у воду.
Водорості, які живуть у водоймах, виділяють взимку дуже мало кисню, тому що їх фотосинтетична діяльність може здійснюватися при товщині сніжного покрову не більше 5-10 см. Отже, корисно змітати з криги сніг, щоб сонячне проміння вільно проходило вглиб водойми. Любителі зимової риболовлі також можуть зробити добру справу: пробити в місцях, де може виникнути задуха, з десяток зайвих лунок, встановити в них пучки очерету чи інших рослин, багатих на повітряні порожнини, так, щоб нижній кінець був нижче криги, а верхній – над нею.
При поширенні замору по річці, риба йде в протоки – на свіжу, більш багату на кисень воду. Цим часто користуються браконьєри. Вони заздалегідь перегороджують річки плотами з лози, ставлять ятері. В такий період не можна залишати водойми без охорони.
Читайте також: Житомирщина вражає: в мережі з’явилися світлини неймовірного "озера-кита", — ФОТО
В районах із порівняно сприятливим кисневим режимом також слід подбати про охорону великих косяків риби від хижацького винищення браконьєрами. Це є моральним обов’язком кожного рибалки-аматора.
Джерело: Житомирський рибоохоронний патруль