Зимовий урожай в Овруцькому спецлісгоспі.
Щороку усі лісництва ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство» заготовляють соснові та ялинові шишки. Їх переробка й усі технологічні процеси, що відбуваються з насінням, проходять на власних потужностях. Тож, сіянці, які підприємство використовує при залісненні - «місцеві».
Читайте також: На Житомирщині ще два колективи підтвердили звання «народних»
Щоб садивний матеріал був високоякісним, а майбутній ліс високопродуктивним, увесь трудомісткий процес «шишка-насінина-сіянець» лісівники виконують своєчасно, добросовісно і професійно.
При заготівлі шишок збирачі здебільшого добираються до них з допомогою драбини, але також часто збирають їх із гілля заготовлених дерев під час зимових рубок догляду чи рубок головного користування.
Важливим етапом після збору шишок є правильна і якісна переробка сировини на власній шишкосушарні, яка знаходиться в Овруцькому лісництві. Сушарня складається з двох будівель, з’єднаних між собою мостом-конвеєром: складу, де зважуються і зберігаються звезені шишки та власне самої сушарні.
По конвеєру вагонеткою шишки подаються до рухомих барабанів, де просушуються не менше 2-3 діб. При просушуванні насіння вивільняється.
Підбирається оптимальна температура – не занадто висока, щоб не зіпсувалось насіння, і не занизька, щоб не залишилось у шишках.
Насіння потім провіюють і очищають. Пізніше з ним відбувається ще ряд технологічних процедур. Зразки направляють для перевірки в лабораторію. Розкриті шишки, без насіння, спалюють в печі сушарки.
Вихід насіння з шишки сосни становить всього 1%. Так, з перероблених восьми тонн отримано 80 кг насіння сосни.
Всього ж на сьогоднішній день заготовлено 15 тонн шишок. Загалом, до кінця сезону (який закінчується 20 березня) овруцькі лісівники запланували зібрати і переробити 25 тонн шишок сосни звичайної і півтонни шишок ялини європейської.
Джерело: ДП «Овруцьке спеціалізоване лісове господарство»
Читайте також: На Житомирщині майстер створює із скляних відходів вітражі, — ФОТО