Продукти харчування залишаються найбільшим пріоритетом в сучасних умовах для внутрішньо переміщених осіб, про це свідчать результати опитування щодо актуальних потреб та викликів ВПО, яке провела Неурядова організація «Сучасний Формат» за підтримки Національного фонду сприяння демократії (NED) в рамках проєкту «Голоси громад в умовах війни».
Опитування проводилося у співпраці із партнерськими організаціями та установами, в тому числі з Житомирською міською радою та Фондом громади Житомира.
Участь в опитуванні з 13 травня до 13 червня 2022 року взяли внутрішньо переміщені особи, які проживають у Вінницькій, Житомирській та Хмельницькій областях. Опитування проводилося шляхом онлайн і офлайн анкетування. Загалом учасниками опитування стали 500 осіб, з яких 95,4% отримали офіційний статус ВПО, 4,6% – з різних причин не одержали статусу ВПО на момент заповнення анкети.
В розрізі областей респонденти розділилися наступним чином:
- Вінницька область – 116 осіб (23,2%);
- Житомирська область – 264 особи (52,8%);
- Хмельницька область – 112 осіб (22,4%);
- інші області – 8 осіб (1,6%).
Внутрішньо переміщені особи приїхали до Вінницької, Житомирської та Хмельницької областей із регіонів, де ведуться активні бойові дії.
88% респондентів переїхали зі своїми родинами. У 440 опитаних ВПО проживають 478 неповнолітніх дітей. 7,6% респондентів мають інвалідність. У 7,5% родин проживають люди, які мають інвалідність.
Відсутність житла в новій громаді – одна з найбільш нагальних проблем всіх внутрішньо переміщених осіб. 24% опитуваних визначили відсутність власного або доступного за ціною окремого житла як потребу з найвищим пріоритетом.
Серед найбільш поширених коментарів опитаних ВПО – це небажання обтяжувати людей, які прихистили їх у себе, надали тимчасове житло.
Невідомість – це ще один виклик, який кидає українцям війна. Майже половина опитуваних не знає чи ціле їхнє житло, чи буде куди повернутись після перемоги над окупантами (46%). 12% респондентів вже знають, що повертатись їм немає куди. 36% опитаних (182 особи) зазначили, що (на момент участі в опитуванні) мають куди повернутись.
Для визначення найбільш нагальних потреб ВПО організаторами опитування було запропоновано обрати 3 потреби за пріоритетністю. Перелік потреб, із яких пропонувалось обрати: житло, продукти харчування, працевлаштування, одяг та взуття, засоби гігієни, ліки та медична допомога, психологічна підтримка, організація дозвілля для дорослих та дітей.
За результатами опитування 408 респондентів (81,6%) позначили потребу в продуктах харчування як таку, що входить до трійки з найвищим пріоритетом.
Працевлаштування та житло посіли друге та третє місця відповідно за пріоритетністю (працевлаштування – 216 осіб, житло – 212 осіб).
Отже, опитані ВПО спочатку намагаються задовольнити базові, фізіологічні потреби, натомість психологічну підтримку та дозвілля відсуваючи в самий кінець пріоритетності потреб.
Працевлаштування ВПО входить до трійки найбільш нагальних потреб опитуваних. Люди не хочуть безкоштовно користуватись благами, що тимчасово надають їм у нових громадах місцева влада, друзі, родичі, волонтери. В пошуках роботи знаходяться 33% опитаних (165 осіб).
15% опитаних працюють дистанційно там, де працювали до початку війни. Але страх втрати роботи через продовження війни та невідомість щодо ситуації в їхньому рідному місці – часто повторювані проблеми, які зазначали ВПО у своїх додаткових коментарях.
Тільки 6% опитуваних уже працевлаштувалися за новим місцем проживання. 23% мають статус без потреби працевлаштування (пенсіонер, студент, декретні відпустки тощо).
Джерело: Житомирська міська рада