Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає громадян бути обережними у зв'язку з спекою та високим ризиком виникнення пожеж.
Шановні громадяни! Закликаємо Вас ознайомитися з правилами безпечної поведінки під час високих температур повітря, а також у разі виникнення пожеж в екосистемах – лісах, полях, торф'яниках.
Уже кілька років поспіль з травня по жовтень в Україні утримуються високий та надзвичайний рівні пожежної небезпеки. Це пов'язано з аномально високими температурними показниками та відсутністю ефективних опадів.
З прикрістю вимушені нагадати, що часто пікніки, барбекю, шашлики поблизу річки чи лісу часто залишають по собі досить помітні сліди у вигляді покинутого сміття та незагашених чи погано загашених вогнищ. Часто садоводи та селяни безвідповідально спалюють господарське сміття, бур’яни, очерет. Це призводить до виникнення масштабних пожеж, створює загрозу перекидання вогню на житлові приміщення. Призводять до небезпеки й дитячі пустощі з вогнем, наприклад, підпалювання тополевого пуху.
Не треба бути фахівцем, аби збагнути, наскільки загрозливим є збіг кількох факторів: відсутність дощу, сильний вітер, нескошений бур’ян. За таких умов навіть необережно викинутий у придорожні бур’яни сірник, недопалок чи скляна тара можуть стати причиною великого лиха. З сухої трави вогонь може перекинутися на сухостій, а потім охопити найближчі зелені насадження (парки, лісосмуги, ліси), господарські споруди (гаражі, сараї, прибудови, флігелі тощо).
У зв’язку з цим Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає громадян: не експериментуйте із займистими речовинами у пожежонебезпечний сухий літній період! Не будьте байдужими, якщо помітили дим, тління або слабкий вогонь! Одразу попередьте про це рятувальників. Зверніть увагу - загасити невелике займання трави легко – просто вилийте відро води чи закидайте землею. Не розпалюйте багаття в лісах. Не ивикидайте скляні пляшки. Скло може спрацювати як лінза і призвести до пожежі.
Останнім часом багато громадян з радістю долучаються до китайської традиції – запуску небесних ліхтариків. При цьому мало хто звертає увагу на те, що згаслі паперові конструкції осідають на землі, як сміття, а в запаленому стані створюють реальну загрозу пожежі.
ДСНС нагадує, що не можна запускати небесний ліхтарик в безпосередній близькості від дерев, ліній електропередач, автозаправок, аеропортів, аеродромів, складів пально-мастильних матеріалів, будинків і споруд. Категорично не можна використовувати небесний ліхтарик при швидкості вітру більше 5 м/с, оскільки політ буде неконтрольованим і куля може залетіти у відкрите вікно чи заплутатися в проводах. Ліхтарик може змінити напрям руху і полетіти у бік житлових будинків або лісової зони, приземлитися не тільки на дерево, автомобіль, але і на суху траву.
Також звертаємо Вашу увагу, що у спекотну погоду та за наявності смогу необхідно припинити проведення масових заходів для дітей, змагань, зборів. Бажано не знаходитися тривалий час на відкритому повітрі у ранковий час, коли концентрація смогу в повітрі максимальна.
Якщо з тих чи інших причин на території, де ви знаходитесь, спостерігається сильне задимлення, захистіть свої органи дихання - користуйтеся п'ятишаровими марлевими масками або зволоженою, складеною у декілька шарів тканиною, рушником. За наявності смогу щільно закривайте вікна та двері, затисніть щілини у дверях та вікнах вологою тканиною, зробіть завіси з вологої тканини. Для зниження токсичної дії продуктів смогу вживайте полівітаміни. У житлових та службових приміщеннях проводьте щоденне вологе прибирання.
Пам'ятайте основні симптоми отруєння продуктами горіння: швидка втомлюваність, головний біль, нездатність зосередитись, повільна малозрозуміла вимова, порушення орієнтування у просторі, частий пульс (тахікардія), підвищення артеріального тиску, судоми, порушення дихання. При виникненні зазначених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою.
Коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі – з 12:00 до 16:00, - люди з підвищеною чутливістю до спеки мають залишатися у прохолодних приміщеннях. Використовуйте кондиціонери та вентилятори При цьому остерігайтеся протягів та переохолодження.
Рекомендуємо Вам вживати якнайбільше води та інших безалкогольних напоїв для попередження зневоднення організму. Пам'ятайте, у спеку людина витрачає велику кількість рідини та солей через шкіру і дихальні шляхи. Для компенсації втрат рідини та мікроелементів лікарі радять вживати підсолену та мінеральну лужну воду, кисломолочні напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, несолодкі відвари ягід та фруктів, зелений чай. Обмежте вживання газованих напоїв. Будьте уважнішими, доглядаючи осіб похилого віку, дітей, хворих людей. Їм необхідно пити більше води, не чекаючи почуття спраги.
За можливості обмежте фізичні навантаження особливо на сонці та в години найбільшої спеки. Носіть одяг з легких та натуральних матеріалів, головні убори, уникайте тісного одягу. Частіше приймайте душ, промивайте ніс і горло.
Вживайте їжу, яка легко засвоюється, з багатим вмістом вітамінів та мінеральних речовин. Надавайте перевагу овочам та фруктам, уникайте вживання алкоголю. У разі виникнення симптомів отруєння негайно звертайтеся до лікаря.
Просимо Вас відповідально ставитися до власного життя та здоров'я! Пам'ятайте – попередити трагедію набагато легше, ніж ліквідувати наслідки надзвичайної події.