Жнивна пора розпочалася і в приватних садибах. Господарі, які сіють зернові, вже приступили до їх збору. Адже найважливіше - це своєчасно зібрати і зберегти зерно. Аби старт був вдалим, з-поміж українських звичаїв та обрядів одним з визначальних є свято зажинків.
У культурно-мистецькому центрі «Поліська хата», що у селі Городському Коростишівського району на основі давньоукраїнських обрядів продемонстрували, як відзначали початок збору зерна колись і тепер, - пише ЖОДТРК.
Хліборобські традиції – це те, що є притаманне Поліссю, адже зернові тут завжди щедро родили. А відтак колосся було і залишається українським оберегом. І задля збереження само ідентичності нації, вкрай важливо зберігати такі традиції. Обов»язковим музичним супроводом зажинків є пісні, зокрема і автентичні. Їх зокрема відроджує колектив «Джерельце». Учасники колективу охоче відгукнулися на пропозицію взяти участь в Зажинках. Враження від зв'язку з землею – ні з чим не зрівняти, стверджує Ангеліна Нестерова.Серп залишає незабутні враження, хто хоча би раз взяв його до рук і не важливо, чи достатньо специфічних навиків та вмінь.Про генетичний зв'язок з землею говорить і художниця Інна Величко. зажинки супроводжуються численними звичаями. Зокрема передовсім необхідно зробити стільки снопів, скільки налічує родина. А розпочиналося все з паляниці. Адже головним народним символом життя був і залишається саме хліб.