Короленко і Кибальчич: Цікаві подробиці

КОРОЛЕНКО І КИБАЛЬЧИЧ: ЦІКАВІ ПОДРОБИЦІ

Наукова співробітниця Літературно-меморіального Музею В.Г. Короленка Оксана Бовкун долучилася до заходу «Кибальчич: бомби і космос», який організував Національний музей космонавтики імені Сергія Павловича Корольова. Захід було приурочено до 169-річчя з дня народження українця Миколи Кибальчича (1853-1881) – революціонера та винахідника, автора унікального проекту реактивного літального апарату.

Короленко і Кибальчич були однолітками, обидва народилися на українській землі – в Житомирі (Житомирщина) та Коропі (Чернігівщина).У житті вони ніколи не зустрічалися. Проте ці дві постаті певним чином пов’язані через долю Параскеви Семенівни Івановської (1853-1935). Вона була рідною сестрою дружини Короленка (Євдокії Семенівни), у похилому віці мешкала в родині письменника. В молодіроки активно займалася революційною діяльністю, була членом підпільної організації «Народна воля» -- і в 1880 році кілька місяців жила на конспіративній квартирі(де діяла підпільна друкарня) разом з Миколою Кибальчичем, видаючи себе за його дружину.

Вже у 1920-х роках Параскева Івановська залишила цінні спогади про обох видатних людей, з якими зводила її доля – Миколу Кибальчича і Володимира Короленка.

У своєму виступі Оксана Бовкун розповіла про цікаві паралелі у долях Короленка та Кибальчича, використовуючи уривки зі спогадів Параскеви Івановської.

Сподіваємося, що подібна плідна співпраця Літературно-меморіального музею В.Г. Короленка і Національного музею космонавтики ім. С.П. Корольова триватиме надалі.

Джерело: Літературно-меморіальний Музей В.Г. Короленка в Житомирі