Митці Житомирщини ні на мить не припиняли творчу діяльність від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну

Зима 2022 року розділила життя українців на до та після через війну, яку росія розгорнула проти України. Хтось покинув дім, хтось втратив роботу, хтось став волонтером, або ж став на захист України. Але є і ті, хто зміг займатися й надалі своєю стравою і тим самим допомагати іншим.

Від початку повномасштабного російського вторгнення заклади культури Житомирщини не тільки не припиняли своєї діяльності, а й стали важливою складовою волонтерського руху, адже Культура була і є потужною силою для підняття морального духу жителів нашої області, внутрішньо переміщених осіб та військових. Звичайно, війна змінила ритм роботи культурної сфери, а перед її фахівцями постали нові виклики та проблеми та, як відомо, під час воєнного стану інфраструктурні об’єкти культурної сфери переходять у підпорядкування громаді. Особливої уваги потребували питання облаштування бомбосховищ та укриттів задля безпеки працівників і відвідувачів закладів культури. У будинках культури та інших закладах були облаштовані прихистки, центри волонтерства та допомоги.

З квітня місяця КП «Житомирський академічний український музично-драматичний театр імені Івана Кочерги», враховуючи всі складнощі налагодження та функціонування творчого процесу в умовах війни, відновив свою основну професійну діяльність та запровадив мистецький проєкт «Театр в умовах війни». Це об’єднання в «єдиний концертний десант» професійних та аматорських художніх колективів області для гастролей з концертними програмами для військовослужбовців, мирного населення та для внутрішньо переміщених українців, які постраждали від російського вторгнення та війни. Театрали дарували своє мистецтво пасажирам Житомирського залізничного вокзалу, в укриттях, у волонтерських центрах, шпиталях, лікарнях та на вуличному просторі.

В червні 2022 року КП «Житомирський академічний український музично-драматичний театр ім. І. Кочерги» взяв участь у 24-тому театральному фестивалі «Мельпомена Таврії» з виставою «SHOW MUST GO ON» (melos-драма з елементами кінохроніки) режисер-постановник — заслужена діячка мистецтв України, головна режисерка театру Наталія Тімошкіна. Вистава відбулася в режимі онлайн показу. Цьогорічна «Мельпомена Таврії» — це своєрідний культурний супротив ворогу, наша мистецька театральна зброя проти агресора, підтримка колективу Херсонського театру ім. М. Куліша та частини окупованої Херсонщини.

Ще одним започаткованим проєктом театру в 2022 році став Літературний марафон серед письменників України/Житомирщини «Війна Росії проти України. Відсіч.» з визначення кращих літературно-художніх творів, у яких утверджуються ідеали гуманізму, патріотизму та національно-культурного відродження України, зображується боротьба українського народу з російським агресором за незалежність. Проєкт несе не лише культурну, а і соціальну цінність в тому, що театр залучає до реалізації проєкту людей, які змушені були покинути свої міста, свої домівки та перебувають зараз тимчасово на території Житомирської області.

Загалом у 2022 році театр провів 106 вистав (концертів, заходів) із загальною відвідуваність глядачів у кількості 16 443 тисяч.

Джерело: Житомирська ОВА