ТРИМАЄМО СТРІЙ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ
Якщо раніше до культури ставилися дещо скептично, то з початком російсько-української війни стало очевидним, що ця сфера діяльності є надзвичайно важливою. Вона не лише підтримує моральний настрій людей, але й згуртовує їх, пробуджує патріотичні почуття, котрі у декого роками дрімали.
Зараз у багатьох населених пунктах України, де обстановка залишається відносно спокійною, організовують просвітницькі заходи. Днями у Звягелі відбулося свято «Лесині джерела». Пройшло у патріотичному дусі, локально й змістовно. На багатьох сайтах поширювали фото- та відеозвіти із заходів. Зі своєї сторони хотіли б розповісти про участь Звягельського літературно-меморіального музею Лесі Українки (далі – ЗЛММЛУ) у «Лесиних джерелах».
У четвер, 27 липня, у приміщенні Музею родини Косачів-Драгоманових відбулася Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Утвердження української національної ідеї у творчості і громадсько-політичній діяльності Лесі Українки, Олени Пчілки, Михайла Драгоманова та інших видатних особистостей України на теренах Волині-Полісся». Серед учасників, які виступали на конференції, була Галина Пилипенко – наукова співробітниця ЗЛММЛУ. Тема її наукової роботи: «Листи Ольги Сергіїв до Олени Кушти у колекції Літературно-меморіального музею Лесі Українки у Звягелі».
У п’ятницю, 28 липня, у літературній вітальні ЗЛММЛУ відкрили виставку картин хорошівського художника Павла Гусєва під назвою «Україна – незламна». Дізнавшись із соцмереж про те, що П.Гусєв активно популяризує постать Лесі Українки, ми запросили його до музею. У творчому доробку художника – майже 1 тис. робіт. Картини на військово-патріотичну тематику почав створювати ще у 2014 році.
Окрім того, П.Гусєв є чудовим ілюстратором. Його малюнки можна побачити у збірках Олександра Голяченка, Сергія Сіваченка, Марії Чепель. Нині він працює художником-оформлювачем Палацу культури та спорту «Титан» в Іршанську. Займається створенням і оформленням декорацій для заходів. Величезний плакат, який він підготував до театралізованого дійства з нагоди 145-річного ювілею Лесі Українки, художник вирішив подарувати музею. За що йому велика подяка. Виставка діятиме до 31 серпня.
У суботу, 29 липня, відбулося покладання квітів до погруддя Лесі Українки. Опісля на гостей очікувала авторська екскурсія «Я – Леся». «Усі звикли, що екскурсію проводять музейники, - розповідає Галина Пилипенко, - однак цього разу хотілося спробувати щось інше. Я вирішила задіяти молоде покоління, аби прищепити їм любов до музеїв. На основі листів і спогадів я написала тексти екскурсій. Олександр Загурський, звягельський поет-пісняр, запропонував долучити до цього проєкту Дар’ю Сварун і Дар’ю Грицюк – учениць Звягельської гімназії №10, у якій він працює асистентом вчителя. Дівчата проводили екскурсії від імені Лесі Українки і гарно справилися із завданням».
Того ж дня у літературній вітальні відбулася імпреза «Твоя оселя кличе на розмову» за участю творчої інтелігенції та гостей міста. Фрагментом заходу було вручення дитячо-юнацької премії ім. Олени Пчілки, яку започаткував БФ «Надія Є» на чолі з Надією Юшкевич. Під час імпрези згадували Віру Римську, оскільки це перші «Лесині джерела», які відбуваються без неї. Присутні також мали змогу переглянути виставковий проєкт «Музей 6.0», приурочений відкриттю Музею-бібліотеки Лесі Українки у 1963 році. На виставці зібрано чорно-білі фотознімки, епістолярій, сувенірну продукцію з музейної колекції.
У неділю, 30 липня, на запрошення краєзнавця Валентина Вітренка наукова співробітниця ЗЛММЛУ Г.Пилипенко відвідала презентацію музичних творів на слова Лесі Українки за участі українських авторів Володимира Вітренка, Тетяни Старкіної, Лариси Бойко.