Сьогодні археологи України святкують своє професійне свято. На державному рівні його відзначають з 2008 року. Зазвичай, у цей час науковцям святкувати ніколи, бо літо - найкраща пора для експедицій.
Нині така археологічна робота кипить у Коростені на Житомирщині - досліджують пам'ятки часів княгині Ольги. Вона правила цими землями понад тисячу років тому. Які відкриття вдалося зробити науковцям - мої колеги далі. Про це пише Перший національний.
Місце для розкопок археологи обрали не випадково, адже відомо, що у Х столітті на території нинішнього Коростеня була столиця племені древлян - Іскоростень. Це справжній Клондайк, кажуть пошуковці. Щодня вони знаходять кілька десятків артефактів: сережки, ґудзики, кераміку, браслети, ножі.
Марина Ходадова, викладач Житомирського державного університету ім. І. Франка:
- Це так зване "лопоне" - скроневе кільце. Воно є срібне. Воно, на жаль, у нас фрагментоване: дужка відсутня, але воно досить гарне, має непогане збереження. Ось такі кільця носили древньоруські жінки. Чіпляли їх до скроні за допомогою стрічок.
Прикраси чудово збереглися. Це свідчить про високу якість роботи стародавніх ювелірів.
Андрій Петраускас, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України:
- Ці знахідки пов'язані з літописними подіями. На кожному з них вибита дата, коли вона сюди потрапила. Це вже унікальний момент. По-друге, ці речі могли бачити такі люди, історичні персонажі, як княгиня Ольга, той самий князь Мал.
Пошуковці переконані, що вони на порозі історичного відкриття. Якщо підтвердить експертиза, то стане очевидним, що древній Коростень старший за Київ.
Олександр Дзиґа, заступник Коростенського міського голови з гуманітарних питань:
- Слов'яни, ранні слов'яни, в першу чергу племена древлян, які проживали на Поліссі, мали досить високу культуру, як матеріально-побутову, так і культура в цілому була надзвичайно розвинута. Були вже державницькі традиції. Як наслідок - буде переглядатися концепція виникнення Київської Русі і державотворчих процесів, які відбувалися у слов'ян.
Розкопки на місці давніх поселень триватимуть до кінця серпня. Усі знайдені артефакти передадуть до Коростенського краєзнавчого музею.