З початку 2023 року на території Житомирщини зареєстрували 2900 випадків шахрайства — це ті випадки, матеріали про які були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Для порівняння — у 2022 році було 1500 таких випадків. Проте статистика щодо розкриття злочинів та оголошення про підозру виглядає так: у 2022 році це були 92 людини, а у 2023 підозру оголоси 490 людям.
Про це в інтерв'ю Суспільному розповів заступник начальника відділу протидії кіберзлочинам в Житомирській області департаменту кіберполіції Нацполіції України Анатолій Ханас.
За його словами, найпоширенішим видом кібершахрайства є фішинг. Це вид шахрайства, за якого неуважний користувач мережі Інтернет вводить свої дані, які шахраї використовують для крадіжки грошей з рахунку або продають їх як базу даних. Департамент кіберполіції, банки та Мінцифри фільтрують фішингові посилання та блокують їх, тому кількість таких злочинів зменшилася на 30%. Також за допомогою Єдиної міжбанківської асоціації блокуються картки, які були залучені до шахрайських схем.
Анатолій Ханас. Фото: Суспільне Житомир
Аби отримати гроші, шахраї створюють клони сторінок в мережі — банків, OLX. Також нині популярним видом шахрайства є схема: "Виплата компенсації українцям, які постраждали від війни". Шахраї створюють фейкові сторінки начебто від керівництва держави, ООН, Червоного Хреста, де пропонують людям внести їхню персональну інформацію для отримання виплат. Коли людина вводить дані банківської картки, зловмисники отримують доступ до неї і можуть отримати гроші з рахунку.
Ще однією з найпопулярніших схем шахрайства є дзвінок. Шахраї придумують безліч варіантів: це і дзвінки про те, що "ваша картка заблокована" наче від "служби безпеки банку", і про те, що "з картки намагалися зняти гроші", і про те, що "під час воєнного стану вводяться нові правила використання банківських карток", і так далі. Варто пам'ятати, що представники будь-якого банку чи органів державної влади ніколи не будуть запитувати у вас пароль і CVV-код картки чи SMS про підтвердження будь-яких операцій.
Також популярною схемою є продаж неіснуючих товарів через OLX чи соцмережі. Шахраї просять невелику передоплату у 200-300 гривень за вартісний товар, люди на неї погоджуються, але товарів не отримують. До того ж люди дуже рідко звертаються до поліції через втрату таких сум. Попри це, таких злочинів розкрили найбільше.
Ще одна популярна схема — коли шахраї через соцмережі пропонують українцям працевлаштування за кордоном, беруть з них гроші, але послуг не надають. Зараз є таке кримінальне провадження на Житомирщині, в ході якого провели обшуки в чотирьох офісах, триває досудове розслідування.
Олена Ваховська, журналістка Суспільного Житомир. Фото: Суспільне Житомир
Аби вберегтися від різних видів шахрайств, Анатолій Ханас радить:
- завжди перевіряти інформацію в офіційних джерелах;
- донатити на ЗСУ через "Дію" або перевіряти дані організацій, яким є намір задонатити, через YouControl, звертаючи увагу на дату створення організації та її статутний капітал;
- перевіряти номери карток, на які хочете задонатити, через вкладку на сайті кіберполіції — там маркуються картки, які були задіяні в шахрайських схемах.
Більше про те, як вберегтися від шахраїв, а також про те, як не стати жертвою псевдоволонтерства, дивіться в повній версії інтерв'ю.