До 145-річчя від дня народження: науковий доробок видатного метеоролога та краєзнавця з Житомира Сергія Бржозовського

НАУКОВИЙ ДОРОБОК СЕРГІЯ АДАМОВИЧА БРЖОЗОВСЬКОГО

( ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ)

В епоху, коли зміна клімату являє собою велику та нестримну хвилю викликів для глобальної спільноти, роль вчених-метеорологів набуває особливої ваги. А їх визнання та вшанування стає ще важливішим. Один із таких видатних постатей був уродженець міста Житомира Сергій Адамович Бржозовський (1878-1933) – краєзнавець, метеоролог, член Товариства дослідників Волині.

Про це інформує Житомирський обласний краєзнавчий музей.

Свою плідну наукову діяльність вчений розпочав у 1906 році, на посаді викладача Житомирської жіночої Маріїнської гімназії, комерційного училища та фельдшерської школи. Він з ентузіазмом ділився своїми глибокими знаннями з математики, фізики, географії та космографії з учнями старших класів. Його старання не залишись без уваги. Вже у 1907 році Бржозовський став членом Товариства дослідників Волині, а з 1913 року — заступником голови. Крім того, протягом чотирьох років, він перебував на посаді хранителя музею Товариства та був членом комітету музею. Поруч з чоловіком трудилась і О. Бржозовська. Вона проводила велику роботу щодо збору, обліку, впорядкування експонатів музею та працювала екскурсоводом.

Проте революційним кроком у науковій кар'єрі вченого став проект Волинської губернської метеорологічної мережі (1911р.), який одразубув прийнятий Волинським губернським зібранням. Як наслідок,восени того ж року, С. Бржозовький вступив на посаду губернського метеоролога Волині, де, протягом 1911-1915 рр.,організував дощомірну сітку для Волинської губернії, що охоплювала 24метеорологічні станції, а також 141 дощомірних та 19 снігомірних постів.

Не дивлячись на посаду губернського метеоролога вчений продовжував вчителювати, працюючи викладачем географії й метеорології у Волинському Інституті народної освіти м. Житомира (1919–1922 рр.) та викладачем Житомирського землемірного технікуму (1922–1924 рр.) До того ж, Бржозовський є автором багатьох наукових праць , присвячених клімату й ґрунтам Волині. Серед них: «Землетрус 23–24 вересня» (1908 р.), «Деякі данні про градобій у Волинській губернії.» (1915 р.) та «Клімат Житомира» (1916 р.).

Пішов з життя Сергій Адамович Бржозовський у віці 55 років, залишивши після себе вагомий науковий спадок для наступних поколінь.

А в будинку, який вчений придбав у 1918 р. для Житомирської метеостанції, і досі діє відділ гідрології обласного гідрометеорологічного центру.

Молодший науковий співробітник відділу природи Орловська М.О.