У Житомирі учасники бойових дій нерідко стикаються з незаконною відмовою в безкоштовному проїзді в громадському транспорті. Ця проблема є актуальною, зокрема й для обласного центру.
Досить часто водії відмовляються перевозити військових, знаходячи для цього всілякі “відмовки”.
Наскільки це законно та як діяти у разі такої ситуації, — розповіла Заслужена Юристка Наталія Циганчук.
— Доброго дня, пані Наталіє. Я хотіла б поговорити з вами про незаконну відмову в проїзді учасникам бойових дій у Житомирі. Як Ви прокоментуєте подібні ситуації?
— Дії перевізників, які відмовляють учасникам бойових дій у безкоштовному проїзді, є незаконними. Це прямо передбачено статтею 37 Закону України "Про автомобільний транспорт". Відповідно до цієї статті, автомобільні перевізники зобов'язані забезпечувати пільгові перевезення учасників бойових дій.
— Як варто діяти учасникам бойових дій, якщо їм відмовляють у проїзді?
— У разі відмови в проїзді УБД мають право:
- Зафіксувати факт відмови. Для цього необхідно записати номер транспортного засобу, дату та час маршруту, на якому отримано відмову. Якщо є свідки, можна записати їхні контактні дані.
- Оплатити проїзд. Це необхідно зробити для того, щоб мати доказ того, що особа дійсно намагалася скористатися своїм правом на безкоштовний проїзд.
- Написати скаргу до прокуратури, органів місцевого самоврядування та Укртрансбезпеки. До заяви необхідно додати копію посвідчення учасника бойових дій та, якщо було сплачено, копію проїзного квитка.
— Які наслідки можуть бути для перевізників, які відмовляють у проїзді учасникам бойових дій?
— Перевізники, які відмовляють у проїзді УБД, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності. Стаття 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що за таке порушення передбачено штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 810 до 1620 гривень.
— Чи часто до Вас звертаються учасники бойових дій із скаргами на відмову в проїзді?
— До мене звертаються досить часто. Я бачу, що ця проблема є поширеною. Однак, якщо особа кудись звертається за правовою допомогою, то ще є якась реакція; якщо ж мовчати і нікуди не звертатись — ніхто нічого не вдіє.
— На Вашу думку, що можна зробити, щоб вирішити цю проблему?
— Крім того, органи місцевого самоврядування, які укладають договори на перевезення пасажирів, мають передбачити у договорі умову про його розірвання, якщо будуть скарги від громадян, зокрема, і учасників бойових дій, про порушення їхніх прав, які передбачені законодавством. Тоді перевізник подумає перед тим, як вчиняти такий проступок.
Це ще аморально і з етичної точки зору. Кожен Захисник і кожна Захисниця щосекунди ціною власного життя і здоров’я оберігають нас від ворога та дають можливість жити і працювати. Усі повинні пам’ятати про це і не допускати порушення їх прав.
— Ви згадали, що часто перевізники відмовляють у проїзді УБД, посилаючись на те, що в салоні вже є три пасажири. Чи є це законним?
— Ні, це не є законним. Не існує нормативного акту, який би заборонив перевозити в салоні транспортного засобу більше трьох осіб. Крім того, навіть якщо б такий акт існував, він не міг би суперечити закону. А закон передбачає, що учасники бойових дій мають право на безкоштовний проїзд у будь-якому виді громадського транспорту.
Розмову вела Юлія Хоменко
Відповідала Наталія Циганчук