Багато століть тому, 15 лютого 1564 року, в італійському місті Піза, в родині збіднілого дворянина Галілея народився хлопчик, якого назвали Галілео. Він став найвеличнішим мислителем епохи Відродження, одним із засновників експериментально-теоретичного природознавства, автором фундаментальних відкриттів в галузі фізики і астрономії.
Яке ж відношення Галілео Галілей має до Житомира і до краєзнавчого музею?
«Яке ж відношення Галілео Галілей має до Житомира і до нашого музею? В краєзнавчому музеї зберігається прижиттєвий портрет близького друга вченого Джованні Франческо Сагредо, який був вихідцем із багатої та впливової родини. Він приватно вчився у Галілея, поділяв його інтерес до астрономії», - розповідають в Житомирському обласному краєзнавчому музеї.
Читайте також: Про що «розкаже» підземелля на Подільській горі в Житомирі, — ФОТО
Коли Галілей винайшов термоскоп, що став праобразом термометра, саме Сагредо підказав Галілею додати шкалу вимірювання до термоскопа і обговорював з ним застосування дзеркала у телескопі.
Галілей написав дві книги: «Діалог про дві найголовніші системи світоустрою – Птолемеєву і Коперникову» та «Бесіди і математичні докази двох нових наук», де фігурує близький друг Галілея – Сагредо.
У червні 1619 року Галілей та Сагредо обмінялись портретами. Портрет Сагредо висів у кімнаті Галілея, коли той писав перший трактат. Цей портрет був написаний Леандро Бассано, братом Джероламо Бассано та знаходиться в Окфордському музеї Ашмола. А хто був автором портрета Галілея яким він обмінявся з Сагредо – невідомо, а також невідома його доля, чи зберігся він, чи є він в якійсь колекції.
Читайте також: До 145-річчя від дня народження: науковий доробок видатного метеоролога та краєзнавця з Житомира Сергія Бржозовського
В Житомирському обласному краєзнавчому музею зберігається портрет Джованні Франческо Сагредо, автором якого є Джероламо Бассано був молодшим сином художника Якопо Бассано і копіював роботи свого батька, співпрацював зі своїм братом Леандро Бассано.
Сагредо – один з небагатьох сучасників, який зумів оцінити відкриття великого вченого. Завдяки йому місто Житомир і музей мають відношення до біографії Галілео Галілея.
Батьєва А. Л. – зав. інформаційно-виставкового відділу
Житомирського обласного краєзнавчого музею
Читайте також: Дивовижний і неповторний світ підземного Житомира: краєзнавці здивували новими фактами