Мікеланджело, Житомир, краєзнавчий музей: що ж спільного?

В лютому 2024 року минає 460 років з дня смерті Мікеланджело, який був геніальним скульптором, великими живописцем, талановитим архітектором і поетом.

Ще при життісучасники надали йому епітет «божественний». Повне ім’я найдивовижнішого майстра Високого та Пізнього Відродження – Мікеланджело ді Лодовіко Буонарроті Сімоні.

До нашого часу дійшло не так багато портретів Мікеланджело Буонарроті. Авторами цих робіт були: Марчелло Венусті, Джуліано Буджардіні, Даніеле да Вольтерра, Себастьяно дель Пьомбо, Джуліо Антоніо Бонасоне.

Читайте також: Яке ж відношення Галілео Галілей має до Житомира і до краєзнавчого музею?

Жодного задокументованого автопортрету митець по собі не залишив, але дослідники його творчості вважають, що він залишив свої зображення на стелі Сікстинської капели: голова Олоферна у фресці «Юдиф та Олоферн» та обличчя на знятій шкірі Святого Варфоломія. Нещодавно в Римі пройшла реставрація капели Пауліни й на задньому плані фрески Мікеланджело «Розп’яття Святого Петра» було виявлено автопортрет художника.

Яке ж відношення Мікеланджело має до Житомира? Небагато житомирян знає, що в Житомирському обласному краєзнавчому музеї зберігається портрет митця, автором якого є, ймовірно Якопіно дель Конте (1510-1598). Робота надійшла в музей із колекції барона де Шодуара у 1919 році, як портрет Мікеланджело роботи Себастьяно дель Пьомбо. Портрет розміром 61х43 написаний на дерев’яній дошці. На її звороті напис: «MICKELANGIOLO BVONAROTTI»; на наклейці - «Sebastiano Veneziano fece a`Michelangiolo cynesto Ritvanio d`anno z 1530: a Roma». Цей портрет завжди викликає жвавий інтерес у відвідувачів.

Читайте також: До дня народження Марії Никанорівни Копачевської

Довгий земний шлях генія завершився в Римі 18 лютого 1564 року. Не вистачило всього декілька днів до його 89-го дня народження. Мікеланджело прожив 88 років, 11 місяців і 15 днів.

Село Капрезе, де народився Мікеланджело, зараз відоме під назвою Капрезе-Мікеланджело. На честь нього названо астероїд, площу у Флоренції, океанський лайнер, комп’ютерний вірус, кратер на Меркурії.

Батьєва А. Л. – зав. інформаційно-виставкового відділу

Житомирського обласного краєзнавчого музею