Патронат — це соціальна послуга з тимчасового догляду та виховання в сім’ї. Поки батьки долають складні життєві обставини, працюють з соцслужбами, дитина потрапляє не до притулку чи центру соціально-психологічної реабілітації, а у сімейне середовище до підготованого вихователя.
Загалом в Україні, за даними Національної соціальної сервісної служби, близько 300 патронатних сімей. З них 21 сім’я працює на Житомирщині. Для області це вкрай мало, каже тренерка Світлана Бедер, яка готує кандидатів для створення сімейних форм виховання та патронату.
«На жаль, дітей у складних життєвих обставинах багато, а інтернатні заклади заповнені максимально. Коли дитину доводиться вилучати із сім’ї, патронат стає найкращою формою підтримки і для дитини, і для її батьків.
Дитина уникає додаткової травматизації від переміщення інтернатами, а батьки у цей час мають шанс навчитися керувати своїм життям, виконувати свої батьківські обов’язки. Якщо ситуацію змінити не вдається — служби у справах дітей вирішують, куди йде дитина – у прийомну сім’ю чи під опіку або піклування», – пояснює Світлана Бедер.
Нещодавно спеціалістка підготувала нову групу кандидатів та кандидаток в усиновлювачі, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та патронатні вихователі. На Житомирщині навчання пройшли 18 сімей, зокрема і майбутні патронатні вихователі.
Це Поліна та Вадим, які вже мають двох синів і доньку. Але хочуть підтримати й тих дітей, хто тимчасово не може бути у своїй родині. Подружжя каже — головною мотивацією стало бажання допомагати дітям, а надто у війну. Підготуватися родині допомогло спеціальне навчання у рамках проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».
Спершу, впродовж шістьох навчальних днів, усі кандидати відвідували спільні заняття. Потім потенційні патронатні вихователі навчалися ще шість днів за спеціалізованими темами: патронат над дитиною в системі забезпечення прав дитини та підтримки сімей із дітьми, підтримка зв’язків дитини з власною родиною, догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя, готовність сім’ї до надання послуги патронату над дитиною тощо. І ще один день присвячений домедичній допомозі.
Саме ця організація започаткувала послугу патронату над дитиною 15 років тому і зараз разом з Міністерством соціальної політики та ЮНІСЕФ розпочала проєкт зі збільшення кількості патронатних сімей по всій Україні.
Потреба у тимчасовому влаштуванні дітей під час війни зросла, кажуть фахівці Партнерства «Кожній дитині» — з різних причин батьки не можуть впоратися із виконанням своїх обов’язків.
Загалом упродовж лютого і березня тренери навчать 84 сім’ї кандидатів в усиновлювачі, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі та патронатні вихователі. Окрім Житомирщини, навчання також відбувається або вже відбулось у Львівській, Івано-Франківській, Чернігівській та Запорізькій областях.
Проєкт "Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату" виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) UNICEF Ukraine, Партнерством "Кожній дитині", Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу.