Морозиво – смачний і доступний кожному продукт, попит на який стрімко зростає з настанням перших теплих весняних днів. До Держпродспоживслужби надходить значна кількість звернень, скарг та запитань стосовно якості, безпечності та умов реалізації морозива.
На що варто звернути увагу, обираючи морозиво в закладі торгівлі, щоб убезпечити себе від неприємних "сюрпризів"?
Відповідає Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області:
- на морозильну камеру – температурний режим має відповідати умовам зберігання, зазначеним на упаковці продукту;
- на форму − якщо морозиво деформоване, це говорить про те, що продукт був розморожений;
- на упаковку, на якій зазначена назва та склад продукту, виробник, дата виготовлення, термін придатності, харчова та енергетична цінність, умови зберігання, маса нетто та наявність алергенів.
Читайте також: Як споживачу захистити свої права, коли він придбав неприданий продукт?
Нагадуємо, що в Україні є три державні стандарти для виготовлення морозива:
- ДСТУ 4733:2007– морозиво на молочній основі (молочне, вершкове і пломбір) повинно виготовлятися винятково з молока та продуктів його переробки, без застосування будь-яких жирів та білків немолочного походження;
- ДСТУ 4734:2007 – виготовляється на основі плодово-ягідної або овочевої сировини з додаванням цукрового сиропу, натуральних барвників, ароматизаторів та інших необхідних для виробництва інгредієнтів;
- ДСТУ 4735:2007 – виготовляють із комбінованим складом сировини і випускають із частковою заміною молочної сировини на компоненти рослинного походження (рослинні жири).
Читайте також: Роз’яснює Держпродспоживслужба: де купувати якісну олію?