Важливим напрямком сучасного лісівництва є наближення до природних процесів відновлення лісу з мінімальним втручанням людини. Одним з головних методів такого підходу є сприяння природному поновленню.
Що таке природне поновлення лісу? Відповідає Столичний лісовий офіс.
Це процес формування нового покоління лісу природним шляхом. Нові дерева з’являються від проростання насіння, що потрапляє у ґрунт, або від порослі, що відростає від пнів та коренів дерев. Ліси, які відновилися природним шляхом, є більш міцними, здоровими, краще пристосовані до місцевих умов та не потребують витрат на садіння нових дерев.
Чому важливо проводити сприяння природному поновленню?
Річ у тім, що природні процеси часто порушуються внаслідок пожеж, вітровалів, буреломів та інших чинників, які можуть завадити успішному лісовідновленню. Тож лісівники вживають низку важливих заходів, аби створити сприятливі умови для швидкого залісення цінними породами дерев.
До таких робіт належить збереження життєздатного підросту та молодняку деревних порід під час лісогосподарських заходів. Прибирається лісова підстилка, щоб насіння могло потрапити у ґрунт і прорости. У місцях, де відсутнє природне поновлення, частково досаджують сіянці або досівають насіння лісових порід. Після завершення робіт лісівники доглядають за підростом та самосівом, розчищаючи його від небажаної рослинності.
У результаті поступово формується природний ліс. Він є більш стійким до кліматичних змін, розвитку хвороб та шкідників лісу.
Під час цьогорічної лісокультурної кампанії лісівники Столичного лісового офісу ДП "Ліси України" також проводять заходи зі сприяння природному поновленню. Наразі у філіях Житомирщини та Київщини роботи проведені на території понад 185 гектарів.
Столичний лісовий офіс
ДП "Ліси України"