Держлікслужба зафіксувала в одній з житомирських аптек продаж ліків без рецепту

В одній з житомирських аптек зафіксували факт безперешкодного придбання рецептурного лікарського засобу без рецепту. Це небезпечна ситуація, адже тривале самолікування призводить до ускладнень стану здоров’я та резистентності до антибіотиків.

Про це в коментарі 0412.ua повідомила Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Житомирській області. 

Відбулися робочі візити очільника цієї організації до аптечних мереж та аптек, які знаходяться на території лікувально-профілактичних закладів міста Житомира і Житомирського району.

Читайте також: Як отримати «Доступні ліки» у 2024 році?

Керівник Держлікслужби у Житомирській області Ольга Янович під час спілкування з фармацевтичними працівниками аптечних закладів обговорила питання, що стосуються дотримання правил відпуску антибіотиків та інших рецептурних груп лікарських засобів та ситуацію щодо виписування лікарями рецептів.

Так, в одній з аптек було зафіксовано факт безперешкодного придбання рецептурного лікарського засобу без рецепту. Після виявлення даного порушення, Держлікслужбою у Житомирській області було проведено комунікативно-роз’ясувальну роботу щодо дотримання вимог законодавства під час відпуску рецептурних лікарських засобів.

Під час робочого візиту до аптеки на території Станишівської районної лікарні начальник Держлікслужби в Житомирській області обговорила цю проблему з лікарем. Він зауважив, що ситуація, коли пацієнтам відпускають антибіотики без рецепту, і вони довготривалий час займаються самолікуванням, призводить до ускладнень стану здоров’я та резистентності до антибіотиків.

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Основна причина появи стійкості до антибіотиків — безвідповідальне вживання цих препаратів.

Йдеться про їхній прийом без призначення лікаря, й наслідки цього — неминучі. Так, з кожним вживанням неправильно підібраного препарату якісь з бактерій будуть виживати. А нове покоління цих бактерій вже буде нечутливим до цього антибіотика та буде серйознішою загрозою, яка потребує складнішого, тривалішого лікування.

Як пояснює Центр громадського здоров'я МОЗ України, внаслідок антибіотикорезистентності збільшується кількість інфекцій, які не можна вилікувати антибіотиками. А це призводить до збільшення смертності від інфекційних захворювань. Вже сьогодні існують інфекції, проти яких немає ефективного лікування. 

Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії можуть призвести до смерті, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, менше як 25% людей, які хворіють на туберкульоз, матимуть шанс вилікуватися.

За даними ВООЗ, антибіотикорезистентність входить до десяти найбільших загроз для людства. Щороку в країнах Європи помирають 25 тисяч пацієнтів через серйозну бактеріальну інфекцію, яка стійка до дії більшості ліків.

Також керівник Держлікслужби у Житомирській області Ольга Янович провела моніторинг і щодо створення умов для доступності інвалідів та маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів.

Читайте також: Чи дружні житомирські аптеки до осіб з інвалідністю, — моніторинг Держлікслужби

Крім того, виявлено, що в одній з аптек, яка розташована на території лікувально-профілактичного закладу м. Житомира, не укладений договір про реімбурсацію, відповідно до Порядку укладання.

Реімбурсація ліків — це повне або часткове відшкодування суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Читайте також: З 1 січня розпочала діяти Програма медичних гарантій на 2024 рік

Проведено роботу щодо необхідності дотримання законодавства, а саме Постанови 1362 від 22.12.2023.