Житомирщина: в мережі з’явилися неймовірні світлини та відео рідкісних сов

Нещодавно Поліський природний заповідник ділився світлинами групи бьордвотчерів, що відвідали заповідник.

«Ще одна група бьордвотчерів, що перебувала в заповіднику 6-7 квітня, Яна Толмачова, Олег Марцун, Наталія Драбина та Ірина Саражинська, поділилися чудовими фото, відео, та інформацією про наших неймовірних сов з користувачами соцмереж.

Дякуємо Вам за цікавість нашою природоохоронною установою, гарні світлини та вичерпну інформацію про пташок!», - розповідають в заповіднику.

СОВИ ПОЛІССЯ

СИЧ ВОЛОХАТИЙ (ЧКУ) – невеликий птах (довжина тіла становить 24-26 см) родини Совові, в Україні рідкісний гніздовий вид. Належить до лісових видів сов, надає перевагу гніздуванню у хвойних лісах Карпат і Полісся. Охороняється Червоною книгою України (природоохоронний статус – рідкісний вид).

Самки більші за самців, але статевий диморфізм в оперенні не виражений: верх – бурий з білими плямами, особливо численними на голові, низ – світлий з бурим поздовжнім малюнком. Має добре виражений лицевий диск, широкі білі «брови», жовті очі та жовтий дзьоб, короткий хвіст. Цівка (кістка між гомілкою і пальцями) та пальці оперені до кігтів.

Полює здебільшого з присади, що знаходиться на висоті 3-4 м над землею. Зазвичай, посидівши на одній гілці 10 хвилин і не виявивши жертви, перелітає на 70-100 метрів і знову виглядає здобич, повертаючи голову то в один, то в інший бік. Жертвами сича волохатого найчастіше стають мишоподібні гризуни.

У суворі зими птах траплявся поблизу населених пунктів, чого не буває під час гніздового сезону. З березня і майже увесь квітень у місцях гніздування вночі чуються шлюбні крики. Вирішальним моментом щодо вибору гніздової ділянки є наявність дупла, зручного для відкладання яєць.

Сич волохатий особливо охоче займає дупла жовни чорної, може також оселятися у штучних гніздівлях, якщо після огляду території не знаходить придатного природного дупла.

Кладку з 3-6 яєць самка насиджує надзвичайно щільно впродовж 26-28 днів.

Відео про сича волохатого. birds_planet_ph, Інстаграм

СИЧИК-ГОРОБЕЦЬ ЄВРАЗІЙСЬКИЙ (ЧКУ) – найменша сова орнітофауни України (довжина тіла становить 16-17 см), на території України рідкісний гніздовий вид. Належить до лісових видів сов. Оселяється у хвойних лісах на півночі Полісся та в Карпатах. Охороняється Червоною книгою України (природоохоронний статус – вразливий вид).

Самки більші за самців, але забарвлення мають однакове: верх – бурий зі світлими округлими плямами, низ – білуватий з темно-бурими розмитими смужками. Голова трохи плеската, лицевий диск виражений нечітко, очі та дзьоб – жовті. Навколо очей мають концентричні білі та коричневі кільця, над очима – короткі білі «брови». Пальці густо оперені аж до кігтів.

Живиться переважно мишоподібними гризунами, дрібними птахами, нападаючи на жертву такого ж розміру, як і сам. Має особливу манеру поїдання: здобич цілком не заковтує, а відбирає тільки найбільш ласі шматочки. Птахів (переважно пташенят дуплогніздників) ретельно обскубує, нагромаджуючи купу пір'я у дуплі-їдальні. А ще у нього є особлива риса поведінки, яка полягає у створенні «комор-схованок» із запасами харчів.

Ці птахи моногамні й зазвичай зберігають пару впродовж багатьох років. Вони дуже прив'язані до своєї території, тому часто при виборі місця для гніздування самець показує самці минулорічне дупло. Сичик-горобець не починає насиджування, поки не буде відкладене останнє яйце. Під час насиджування самка ненадовго залишає гніздо тільки ввечері або вранці, щоб поживитися тим, що приносить самець.

На відміну від інших птахів-дуплогніздників, сичик-горобець демаскує своє гніздо тим, що відразу після появи пташенят чистить дупло, викидаючи з нього назовні шкаралупи яєць та інший вміст. А ще цей птах дуже довірливий: підпускає до себе людей досить близько, не подаючи при цьому ознак занепокоєння, а іноді сам підлітає до них і з цікавістю їх розглядає, посмикуючи при цьому хвостиком.

Поліський природний заповідник - Polissya Reserve, 6-7 квітня 2024 р.

Фото: Yana Tolmachova