У зібранні Житомирського обласного краєзнавчого музею представлено понад 70 люльок. Серед них є вироби як «східного», так і «західного» типів.
Про це повідомляє Житомирський обласний краєзнавчий музей.
Датування більшості з них припадає на XVI-XVIII ст., тобто на козацьку добу. Люльки у зібранні музею мають різний розмір, дизайн, кольорове забарвлення, орнаментацію.
Серед музейного зібрання насамперед варто виокремити люльки XVII-XVIII ст., які мають ознаки, що вказують на їх турецьке походження – світло-коричневий колір, порівняно великий розмір, орнаментування. Такі люльки були виготовлені з червоної глини, та призначались для індивідуального використання (рис. 1, 2).
Люльки «східного типу» болгарського походження датуються періодом XVI-XVIII ст. Вони мають темно-коричневий або чорний колір, інколи покриті поливою. Тулійка в них підходить до чашечки під гострим кутом (30-45 градусів), та поєднується з дном у вигляді характерного орнаментованого рельєфу (рис. 3, 4).
Деякі керамічні люльки XVI-XVIII ст. виготовлені з білої глини, що може вказувати на їх приналежність до «західного типу». Одназ них (рис. 5) вкрита поливою світло-зеленого кольору. Чашечка має циліндричну форму, а її дно виконано у вигляді квітки, що має 7 рельєфних пелюсток. Тулійку прикрашає кільце невисокого рельєфу, приблизно посередині її довжини.