Свого часу Стівен Спілберг надіслав лист подяки жительці села Кодня Житомирської області Ніні Сохацькій, яка врятувала під час Другої світової 20 єврейських дітей. Сьогодні День пам’яті українців, які визнані Праведниками народів світу.
Відомий американський режисер є головою благодійного фонду "Шоа". Цей фонд, зокрема, займається і вшануванням тих людей доброї волі, які надавали допомогу представникам інших народів. Фонд фіксує надзвичайно важливі спогади для майбутніх поколінь. Саме сьогодні відзначається День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. 2 тисячі 659 українців відзначені почесним званням Праведників народів світу. Серед них - жителі Житомирщини.
Фото: розповідь про Ніну Сохацьку в газеті "Відродження Житомира"
Усі вони, ризикуючи власним життям, рятували представників єврейського народу, зокрема дітей. Двадцять єврейських дітей врятувала від загибелі Ніна Сохацька з с. Кодня Житомирського району та її батьки. У листі до нашої землячки Стівен Спілберг написав:
Ніна Павлівна Сохацька майже 45 років вона пропрацювала на фермі в рідній Кодні. А у війну врятувала від смерті 20 єврейських дітей. За цей подвиг уряд Ізраїлю нагородив Ніну Павлівну званням «Праведниця світу».
Свого часу кореспонденту газети "Відродження Житомира" Ніна Павлівна розповідала, як німці увійшли у село. У роки війни в Кодні проживало близько 500 євреїв. Обіцяючи вивезти їх до Ізраїлю, нацисти вивели людей до ями в полі… Жінка згадувала: дехто падав в яму вбитим, дехто був закопаний заживо. Всього загинуло близько 660 чоловік.
За розповідями сусідів, над ямою ще протягом двох діб ворушилась і підіймалась земля.
Сім’я Ніни Павлівни вважала людським обов’язком врятувати, кого можливо. Ніна Павлівна розповідала, що до війни мирно і дружно жили поряд представники українського, єврейського, інших народів.
До останніх своїх днів Ніна Павлівна отримувала листи від врятованих її родиною людей з усіх куточків світу. В листах - вдячність за врятоване життя, за подвиг.
Ніна Сохацька поряд з домашніми турботами займалася просвітницькою діяльністю. Вона однією з перших в Житомирському районі порушила питання про встановлення пам’ятника на братській могилі «Кодненський Бабин Яр». У 2000 році в Кодні з її ініціативи було встановлено меморіал євреям, зака тованим в 1941-му.
У 2010-му в свої 83 роки, даючи інтерв’ю, Ніна Павлівна не скаржилася ні на здоров’я, ні на соціальну несправедливість. На запитання про насущні бажання, пані Ніна відповіла, що хоче, «аби більше ніколи не було війни, щоб був мир, а, найперше, – здоров’я».
Тоді ніхто й подумати не міг, що минуть роки, і на українських землях знову буде війна...
На жаль, Ніни Павлівни вже немає з нами. У 2024-му їй би виповнилося 97 років. Однак пам’ять жива! І сьогодні ми дякуємо всім Праведникам світу і віддаємо їм шану!
Андрій Козаченко для 0412.ua