Травень — час появи найбільшого в нашій фауні червонокнижного жука-оленя

Травень – благодатний час розквіту природи. Колір поліського травня зелений, з переважно жовтими та білими вкрапленнями квітів.

А ще – це час появи найбільшого в нашій фауні червонокнижного жука-оленя (або рогача звичайного).

Про це повідомляє Поліський природний заповідник.

Ці красені завжди привертали увагу своїм розміром та незвичним екзотичним виглядом рогів самців, які є зміненими верхніми щелепами (мандибулами) комахи.

Розмір рогів сягає більше половини тіла комахи. Роги-мандибули жуки використовують для турнірів, наче справжні олені, на захист своєї самки від конкурентів, а також інших набридливих комах, що прийшли поживитися пасокою дуба. Адже це – єдина їжа імаго жука-оленя.

«Час вильоту жука-оленя – травень-червень. Дорослі жуки живуть до 2 місяців, проте їх личинки – справжні довгожителі, адже десь в трухлявому корінні та гниючій пригрунтовій деревині вони можуть прожити від 4 до 6 років.

Тому для існування цього виду важливо берегти старі пошкоджені дуби та старовікові дубові насадження. Личинки не здатні споживати живу частину дерева, то ж їх життя залежить від наявності відмерлої його частини», — розповідають в заповіднику.

Часто можна зустріти жуків оленів різних розмірів. Це не різні види. Розмір комахи залежить від часу життя личинки та кількості їжі, яку вона спожила. То ж ми зустрічали жуків як велетенських, понад 7 см в довжину, так і зовсім маленьких – трохи більших від 2 см.

Текст Ольги Бєльської

Фото Ольги Бєльської, Сергія Жили

Джерело: Поліський природний заповідник