У Державному архіві Житомирської області відкрили виставку до Дня партизанської слави

22 вересня в Україні відзначили День партизанської слави. За дорученням Президента України Віктора Януковича та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України, з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам'яті 20 вересня в Державному архіві Житомирської області відкрито документальну виставку, присвячену «Дню Партизанської слави».

Про це повідомила прес-служба облдержадміністрації.

«Документи, що представлені на виставці, дають змогу ознайомитися з діяльністю партизанських загонів та з’єднань, які діяли на території області, - розповідає кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Житомирського державного університету імені Івана Франка Олександр Кузьмін. – Це рапорти, доповідні, бойові характеристики, звіти про партизанську роботу дивізії імені Щорса, з’єднань під командуванням

А.Г.Грабчака, С.Ф.Малікова, О.М.Сабурова, підпільних груп під керівництвом головного лікаря обласної лікарні О.Ф.Гербачевського,

П.ІШиманського, В.ІЧорного, загону Адама Цендровського, підпільної організації у селі Липки Попільнянсьго району та ін.».

На відкритті виставки були присутні наукові працівники Житомирського краєзнавчого музею, офіцери військового інституту імені С.П.Корольова, краєзнавці Житомирської обласної громадської організації «Історико-патріотичне об’єднання «Пошук» та клубу військово-історичної реконструкції «Червона зірка», а також працівники Державного архіву Житомирської області, громадськості.

За свідченнями документів, партизанський і підпільний рух на території України, в тому числі і на Житомирщині, був масовою і ударною силою. Він по суті був другим фронтом у типу ворога. За словами Олександра Кузьміна, у партизанських з’єднаннях, загонах і диверсійних групах Житомирського Полісся, налічувалося близько 30 тис. чоловік. «За час бойових дій на Житомирщині партизани знищили 105815 гітлерівців, підірвали 1216 ворожих ешелонів, знищили 13143 вагони, 86 залізничних та 477 шосейних мостів, 14 бронепоїздів, 120 танків, 1645 автомашин, а також багато зброї, боєприпасів, складів з продовольством та різними матеріалами», - говорить Олександр Сергійович.

Окрім документів окупаційного періоду Великої Вітчизняної війни на виставці представлена колекція листівок, надрукованих партизанськими з’єднанями Малікова, Сабурова, Цендровського та підпільними комітетами, які діяли на території області. А також фотографії членів підпільно-партизанського руху, аусвайс нашого славетного земляка О.Д Бородія, Укази про присвоєння звання Героя Радянського Союзу посмертно Г.І. Шелушкову, О.Д. Бородію та керівникам Малинського підпілля

А.П.Тараскіну та Н.І. Сосніній.

Виставка «До Дня партизанської слави», яка розміщена у читальному залі Державного архіву Житомирської області, триматиме до 26 вересня.