Відкрили виставку картин та інсталяцій у Житомирському обласному краєзнавчому музеї

15 листопада у Житомирському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка картин і інсталяцій про російсько-українську війну під назвою “Випромінювання”, організована спільно з Одеським національним художнім музеєм. На виставці представлені кілька циклів робіт українського художника з Одеси, Стаса Жалобнюка.

Стас Жалобнюк створив виставку, яка документує війну через мистецтво.

“Ця виставка не для заспокоєння. Я фіксую наш час, бо це принципово. Ви відчуваєте те саме, що і я. Війна скрізь, і її важливо задокументувати,” — зазначив художник.

Автор поділився, що відчуття війни в Одесі, руйнування і жертви, стали основою його робіт. У своїх картинах він досліджує геноцид українців — від Голодомору й радянських репресій до сучасних трагедій у Маріуполі та Бучі.

“Все, що пов’язане з російською імперією, є токсичним,” — наголосив Жалобнюк, додавши, що в одній із робіт використав дані з Вікіпедії про бучанську трагедію, аби глядачі зробили власні висновки.

Картини фіксують повітряні тривоги, руйнування та людські страждання. Художник створив альбом, у якому кожна сторінка відображає сигнал тривоги.

“Під час тривоги я продовжую малювати. Це дуже монотонний процес. Гортаючи альбом, ви ніби доторкаєтеся до цих моментів,” — пояснив автор.

На полотнах зображені пейзажі, сцени руйнувань та люди, які перебувають під прицілом війни.

“Коли звучить тривога, ми всі ніби йдемо на розстріл. Хтось у прямій небезпеці, а хтось емоційно. Я хочу зафіксувати ці емоції,” — додав художник.

За словами Катерини Кулай, виконувачки обов’язків директора Одеського національного художнього музею, Житомир став сьомим містом, де представлено виставку “Випромінювання”. Завершити проєкт планують великою експозицією в Одесі на початку 2026 року.

У Житомирі виставка триватиме до 15 грудня 2024 року.

 Інформує subota.online