Збереження психологічного здоров’я стало одним із ключових пріоритетів у 2024 році для України загалом і Житомирської області зокрема. Завдяки ініціативі Першої леді України Олени Зеленської та Всеукраїнській програмі ментального здоров’я «Ти як?», Житомирщина підтвердила свою лідерську позицію в реалізації комплексних заходів з психологічної підтримки населення.
Перша заступниця начальника Житомирської обласної військової адміністрації Наталія Остапченко, яка очолює Координаційний центр підтримки цивільного населення при Житомирській ОВА, наголосила на важливості цієї програми.
«Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» стала центром тяжіння, навколо якого об’єднуються різні люди, професіонали та інституції. Завдяки цій синергії кожен може зробити свій внесок, і кожен є важливим. Хочу зауважити, що на Форумі ментального здоров’я «Стійкість людини — стійкість системи» досягнення Житомирської області неодноразово були відзначені як приклад для інших регіонів», — зазначила Наталія Остапченко.
У 2024 році мережа місць надання психологічної та психіатричної допомоги в Житомирській області зросла до 178 закладів. Серед них: комунальні заклади, 2 фізичні особи-підприємці, 3 приватні підприємства.
Психологічна допомога доступна на всіх рівнях — амбулаторному, мобільному, первинному та стаціонарному. Загалом за рік надано понад 11 664 послуги у сфері ментального здоров’я та психосоціальної підтримки.
Стаціонарну психіатричну допомогу, включаючи послуги для військових і ветеранів, надає КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради.
Також важливою подією стало відкриття у жовтні 2024 року першого в області Центру ментального здоров’я на базі КНП «Бердичівська міська лікарня». Центр пропонує широкий спектр послуг:
індивідуальна та групова терапія,
арттерапія,
допомога дітям, підліткам та сімейним парам,
консультації з психосоматичних розладів.
Окрему увагу приділяють людям, постраждалим від війни: військовослужбовцям, їхнім родинам і внутрішньо переміщеним особам.
Для фахівців первинної медичної допомоги, включаючи сімейних лікарів та психологів, було проведено тренінги з ведення пацієнтів, які пережили психотравмуючі події. Навчання організоване в межах проєкту «Психічне здоров’я і психосоціальна підтримка як умова існування сильної громади» за підтримки Pact Inc. У рамках проєкту: підготовлено 10 регіональних тренерів із психосоціальної підтримки, проведено 13 тренінгів для медичних працівників.
Мета таких тренінгів — формування навичок роботи з ветеранами та їхніми сім’ями, вміння розпізнавати критичні стани й перенаправляти пацієнтів до профільних фахівців.
Житомирщина продовжує демонструвати ефективний підхід до інтеграції послуг ментального здоров’я у всі сфери життя. Комплексна робота, що охоплює медичну допомогу, навчання фахівців і створення нових центрів, стала вагомим внеском у побудову стійкої громади. У 2024 році область підтвердила свій статус лідера, впроваджуючи інноваційні підходи до збереження психологічного здоров’я населення.
Інформує zhitomirnews.com