У Житомирі відбулося відкриття пам’ятного знаку борцям за волю України Миколі Сціборському та Омеляну Сенику.
В урочистих заходах, що проходили на території Свято-Преображенського кафедрального обору, взяли участь голова облдержадміністрації Сидір Кізін, заступник Житомирського міського голови Олександр Бочковський, народний депутат України Ігор Мірошниченко, священнослужителі, представники громадських оргнанізацій, краєзнавці та жителі міста. До вшанування також приєднались Голова Проводу ОУН О.Червак, голова обласного проводу ОУН О.Прищепа, голова Київського міського проводу ОУН Л.Осипчук, очільники Житомирського міського та Черняхівського районного осередків ОУН А.Іванюк та Н.Ковшевна, керівник обласної «Просвіти» С.Васильчук, голова Житомирського Братства вояків ОУН-УПА В.Семенюк, очільник АГО «Нова Сила» К.Суський, краєзнавці Г.Мокрицький та Р.Кондратюк, викладачі університету імені І.Франка В.Мойсієнко, С.Стельникович та В.Білобровець, активісти політичних партій та громадських організацій Житомирщини, патріоти-житомиряни.
«Державу не твориться в будучині, державу будується нині, це люди – на сталь перекуті в огні, це люди – як брили камінні».
Пам’ятник відкрили 28 березня, саме в день народження Миколи Сціборського. Цей знак виготовлений у вигляді хреста, на якому викарбувані слова поета Олега Ольжича: «Державу не твориться в будучині, державу будується нині, це люди – на сталь перекуті в огні, це люди – як брили камінні».
Богослужіння очолював архієпископ Житомирський та Новоград-Волинський Нікодим з УПЦ МП. Після освячення присутні поклали квіти до могили та провели мітинг, який закінчився спільним виконанням Державного Славня.
Микола Сціборський та Омелян Сеник присвятили своє життя національно-визвольній боротьбі. Микола Сціборський відомий насамперед як ідеолог українського націоналізму, провідник Легії українських націоналістів та один із фундаторів Української військової організації та Організації українських націоналістів. А Омелян Сеник – один із засновників та керівників Української військової організації та Організації українських націоналістів. Діячі загинули 30 серпня 1941 року в Житомирі під час теракту і поховані у спільній могилі на подвір’ї Спасо-Преображенського собору обласного центру.
Омелян Сеник та Микола Сціборський були підступно вбиті пострілами в спину на теперішній вулиці Івана Франка, недалеко від будівлі №4. Поховати їх було вирішено на подвір’ї собору, роботу якого вони відновили. Скорботна хода налічувала більше 3,5 тисяч людей, розтягнулась на кілометри. Відспівували вбитих сім священиків. Про це детально описано в книзі житомирських істориків С.Стельниковича та І.Ковальчука «Нарис історії діяльності ОУН під проводом А. Мельника на Житомирщині у другій половині 1941 року».
Після приходу комуністичної влади могилу було зрівняно із землею. В квітні 1991 року активісти розшукали місце поховань за світлиною часів війни, на якій біля могил Сціборського і Сеника сидить інженер Троян. Збереглось на той час дерево біля собору, поруч з могилами. Там насипали горбик, встановили хрест та кам’яну плиту. Хрест та плиту неодноразово руйнували.
У 2005 році могила Сціборського та Сеника включена до Реєстру щойно виявлених та новозбудованих пам'яток культурної спадщини, має охоронний № 4051. В такому статусі збереглася й до сьогодні – жодні намагання надати статус пам’ятки місцевого значення розбивались об стіну ворожості влади до похованих там осіб. На рішучий спротив церкви МП, яка діяла спільно з владою, наштовхувались і наміри активістів встановити новий хрест на похованні.
Ситуація кардинально змінилась після революції 2013-14 років та зміни влади. Сподіваємось. що незабаром могила великих українців отримає статус пам’ятки культурної спадщини.