Сьогодні, 26 квітня минає 28 років найбільшої в світовій історії техногенної катастрофи – аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка у зв’язку з негативним впливом на здоров’я населення та навколишнє середовище одержала назву «Чорнобильська катастрофа».
Масштаби радіоактивного забруднення території країни, зокрема нашої області, є ще досить великими. На цій території не відмінено значний перелік обмежень щодо умов життєдіяльності, харчування та праці. Низькими залишаються стандарти життя. Ці чинники негативно впливають на життєстійкість мешканців радіоактивно забрудненої території, обумовлюючи низькі рівні їх здоров’я, зростання захворюваності та смертності серед постраждалих від хронічних непухлинних хвороб.
На початок 2014 року у Житомирській області, за даними Держкомстату, проживало 1263280 осіб постійного населення, з них 320677 громадян, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС – чверть усього населення області (25,3%).
Як зазначив під час спілкування із завідуючою редакцією освітніх та дитячих програм радіостанції «Житомирська хвиля 103,4-FM» Іриною Самарцевою, яка є автором передачі «Життя без хвороб», начальник відділу мобілізаційних робіт та спеціальних питань департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Олександр Шатило, у Житомирській області проживають певні категорії постраждалого населення. Так, наприклад, 8 485 осіб – це учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (І група); 931 – евакуйовані із зони дії радіації (ІІ група); 218804 – особи, які проживають або проживали на територіях, що підлягають нагляду (ІІІ група); 86092 – особи, які народилися від осіб І–ІІІ груп первинного обліку (ІV група); 6365 – діти, які народились від осіб ІV групи первинного обліку.
- Медична допомога постраждалому населенню області, - зауважив Олександр Шатило, - надається в усіх лікувально-профілактичних закладах області, спеціалізована – в обласних закладах (доросла та дитяча обласні лікарні, онкодиспансер), високоспеціалізована – в державній установі «Національний науковий центр радіаційної медицини, м. Київ.
За словами обласного позаштатного радіолога, керівника центру радіаційного захисту населення Житомирської обласної клінічної лікарні ім. О.Ф.Гербачевського Юрія Данилюка, в області досягнутий певний рівень диспансерного спостереження населення, що постраждало від аварії на ЧАЕС.
- У 2013 році, - зазначив Юрій Данилюк, - диспансеризацією охоплено 1213981 жителя області ( 95,61%). Крім того, лікувально-профілактичними закладами області було оглянуто 311950 осіб (97,3%), які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. У результаті оглядів визнано здоровими – 72770 осіб (23,3%), інвалідами вперше – 401.
Підлягало лікуванню з числа оглянутих – 239180 осіб (76,7%). Проведено лікування – 238620 особам (99,7%), у тому числі амбулаторно проліковано – 223421 (93,6%), стаціонарно – 61873 (25,9%), у санаторно-курортних закладах – 28003 (11,7%), у реабілітаційних центрах – 631 (0,3%).
За 2013 рік у «Національний науковий центр радіаційної медицини» м. Києва звернулось: у поліклініку – 1891 пацієнт (дорослих – 1318 і 573 дитини), стаціонарно проліковано – 582 особи (дорослих – 416, дітей – 166).
Фінансування за державною програмою «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із використанням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2013 році в порівнянні з 2012 роком збільшилось. Пріоритетним за цією програмою залишилося лікування дороговартісними ліками онкологічної патології серед дорослих і дітей та забезпечення високовартісним лікуванням постраждалих інвалідів-чорнобильців (І категорія).
Крім того, упродовж 2012–2013 років для забезпечення стаціонарного лікування інвалідів-чорнобильців (І категорії) були отримані лікарські засоби та вироби медичного призначення від КУ «Обласна база спецмедпостачання». Проте, за недостатньої активності пацієнтів та пов’язану з цим низьку реалізацію медикаментів, загрозою їх невикористання у зазначені терміни придатності після погодження з розпорядником коштів (МНС) дозволена їх реалізація всіма категоріями постраждалого населення.
Невикористані лікарські засоби і вироби медичного призначення зберігаються в лікувально-профілактичних закладах області, на обласній базі спецмедпостачання і використовуються по мірі стаціонарного лікування постраждалих.