Як розподіляються кошти, сплачені споживачами Житомирщини за газ

З 1 квітня для побутових споживачів Житомира і області діє єдина ціна на природний газ – 7,188 грн. за кубометр газу. Частка «Житомиргазу» за послуги з доставки газу кінцевим споживачам розподільними мережами становить 55 коп. Решта суми перераховується на оплату вартості природного газу як товару.

Складна економічна ситуація спонукає громадян використовувати всі способи заощадження власного бюджету, аби уникнути боргів за комунальні послуги, в тому числі й газопостачання. Більшість житомирян та жителів області після різкого підвищення ціни на газ звернулося до органу соціального захисту населення за оформленням субсидії. Деякі сім’ї знайшли інший вихід – встановили лічильник газу. Хоча вони продовжують нарікати на великі суми в їхніх рахунках за послуги з газопостачання та задавати питання, куди йдуть сплачені кошти.

Відповідь на це питання проста – сплачені за газ кошти надходять на рахунок зі спеціальним режимом використання в Житомирському обласному управлінні АТ «Ощадбанк». Надалі банк самостійно здійснює розподіл цих коштів між учасниками доставки газу до споживача. Алгоритм розподілу визначений державою, а саме Національною комісією з питань енергетики та комунальних послуг.

Отже, алгоритм розподілу сплачених споживачами 7,188 грн. за 1 куб. м газу такий:

​ власник газу НАК «Нафтогаз України» отримує 5,03 грн

​ до державного бюджету (податок на додану вартість і цільова надбавка) перераховується  1,40 грн.

​ ДК «Укртрансгаз» та інші компанії (за послуги з транспортування газу магістральними газопроводами) отримують 21 коп.

​ ПАТ «Житомиргаз» (за послуги з постачання та транспортування газу розподільними мережами) отримує 55 коп.

Отримані з тарифів кошти є основним джерелом для обслуговування газових мереж, встановлення безкоштовних лічильників, оплати роботи працівників підприємства та інших витрат.

На сьогодні незначного відсотка коштів, який отримує ПАТ «Житомиргаз» за алгоритмом державного регулятора, недостатньо для виконання в повному обсязі робіт з модернізації газотранспортної системи. Хоча через тривалий термін служби якнайшвидшого оновлення потребують 112 км газопроводів області. Крім того, компанія не має можливості підняти заробітну плату своїм працівникам, яка лишається нижчою на 46 %, ніж середня заробітна плата по галузі в Україні.

Структура розподілу ціни газу, яка діє з 1 квітня 2015 року, у відсотковому співвідношенні така:

Загалом за рік українці сплатять за газ 245 млрд. гривень. найбільший відсоток 49% зазначених коштів отримає НАК «Нафтогаз України», 4% ДК «Укртрансгаз». Найменший відсоток коштів від користувачів газу, в середньому 2,6%, надійде на рахунки газорозподільних підприємств.