Податкові спори є невід'ємною частиною практично будь-якого більш-менш розвиненого бізнесу.

У рівнянні успішної господарської діяльності фіскальний фактор і, зокрема, спори з податковими органами стали обов'язковою змінної, яку змушені брати в розрахунок компанії.

З самого початку застосовувати судовий порядок вирішення податкових спорів доцільно в тому випадку, коли порушення прав платника податків з боку фіскальних органів очевидні і є тверда правова позиція, підкріплена належної доказової бази.

У такій ситуації, протягом 3-6 місяців є можливість пройти першої та апеляційної інстанції, одержавши позитивні для платника податкові повідомлення рішення, що набули чинності незалежно від можливого подальшого їх оскарження податковою інспекцією у касаційну інстанцію.

В іншому випадку, є сенс застосувати податкову медіацію, з метою як мінімум виграти час для опрацювання правової позиції, а, можливо, ще й вирішити податковий спір у позасудовому порядку у більш стислі терміни і з меншими фінансовими витратами (більш детально про це у розділі «Позасудове вирішення податкових спорів»).

Незважаючи на можливість оскарження повідомлення-рішення у судовому порядку протягом трьох років з дня його отримання, зобов'язання по сплаті вказаних у ньому сум виникають вже на одинадцятий календарний день. Звичайно, можна сплатити зобов'язання і надалі скасувати податкове повідомлення-рішення, але при цьому повернення коштів розтягується на тривалий час.

Якщо вести мову конкретно про судовому порядку вирішення податкових спорів в рамках податкової практики нашої компанії, то тут варто виділити оскарження декількох актів фіскальних органів, у тому числі оскарження податкових повідомлень-рішень. 

Оскарження податкових вимог, вимог про сплату ЄСВ;

оскарження податкових рішень про застосування штрафних санкцій;

оскарження дій податкового керуючого, припинення податкової застави (виведення майна з податкової застави);

оскарження адміністративного арешту майна.

Податкові спори з ПДВ | Податкові суперечки з податку на прибуток | Податкові суперечки з ПДФО

В основному, необхідність оскарження того чи іншого рішення податкового органу виникає з таких спірних правовідносин як податкові спори з ПДВ. Виникають до нарахування податковими органами зобов'язань з ПДВ. В основному, причиною таких спорів є неправомірний висновок фіскальних органів про визнання угод нікчемними (фіктивними, безтоварними) і, як наслідок, невизнання податкового кредиту по ПДВ.