Під час вибору слухового апарату фахівці Центрів Хорошого Слуху «Беттертон» ставлять перед собою мету не тільки правильно налаштувати пристрій, але й протестувати його в різних акустичних умовах. В цьому допомагає досвід використання спеціального щоденника слухопротезування. Під час першого налаштування приладів для слуху вдається домогтися чіткого та чистого звучання лише в умовах тихого кабінету. Під час подальшого використання пацієнт буде неодноразово опинятися в більш складних звукових ситуаціях. В Центрі Слуху «Беттертон» створюються штучні умови підвищеного рівня шуму, в яких можна перевірити реакцію клієнта. Багато з них максимально схожі на ті, з якими може зіткнутися людина в реальному житті.

Розмова з пацієнтом може відбуватися на тлі включеного телевізора або радіо, реакція може перевірятися на такі звуки як шум води, що ллється з крана, шелест паперу, оплески, звук ложки в склянці та інші. Пацієнту на вибір пропонуються пристрої різних цінових категорій, обладнані різними функціями. В таких умовах можна відразу визначити, чому багатоканальні апарати коштують дорожче, в чому виявляються їх переваги.

Навіть найдосвідчений фахівець не зможе передбачити, як слуховий апарат буде поводитися у вусі пацієнта, після того як він залишить Центр Слуху. Саме тому ми використовуємо щоденник слухопротезування. Власник приладу для слухокорекції повернеться до нас через кілька тижнів, й ми дізнаємося, наскільки комфортним було використання виробу. За цей час він знову адаптується до світу звуків, звикне до пристрою. Також людина на практиці протестує роботу апарату в зовнішніх та домашніх умовах, в транспорті, на роботі, під час спілкування з одним або кількома людьми. Під час повторного візиту фахівець зможе відрегулювати прилад, але в цей раз він вже буде діяти не навмання, а виходячи з того, що пацієнт відзначить у своєму щоденнику. Під час використання слухових апаратів Starkey, в перші кілька тижнів їх власники повинні зазначати у щоденнику наступну інформацію:

  • що їм подобається в роботі вушних вкладишів Старкі та чим вони незадоволені;
  • що б вони хотіли запропонувати для того, щоб поліпшити роботу приладів;
  • зауваження та пропозиції іншого характеру.

Після 2-4 тижнів використання апарату фахівець зможе свідомо виконати його налаштування та програмування. Метод ведення щоденника полегшується ще й тим, що апарат сам веде деяку статистику. Сучасні прилади зберігають інформацію про те, скільки годин на день пацієнт носив виріб, яким чином він використовував регулятор гучності, скільки часу акумулятори працювали без підзарядки, які програми використовувалися і багато іншого. Для додаткових налаштувань така інформація вкрай важлива, крім того, на основі даних щоденника фахівець зможе надати пацієнту розгорнуту консультацію, а також змінити параметри індивідуальної настройки.

Засновник компанії Starkey вважає, що слухопротезування – це не просто галузь у медичній сфері, а справжнє мистецтво. Хоча Біл Остін не відкидає того, що для установки виробів важливий технічний аспект, тому що застосовуються різні алгоритми та програмне забезпечення, адже людина – це не робот, кожен пацієнт індивідуальний по-своєму. Неможливо підібрати одне універсальне рішення для двох поганочуючих людей. Фахівець повинен знайти індивідуальний підхід до кожного пацієнта, повинен вміти вислухати його, увійти в його становище, і тільки потім підібрати найбільш оптимальне рішення, а це є не що інше, як мистецтво.

Не відкладайте вирішення проблем зі слухом на завтра, звертайтесь за консультацією в наш Центр слухопротезування «Беттертон» прямо зараз на https://bettertone.com.ua/uk/contacts/kiev-saksaganskogo. Можна особисто прийти в нашу клініку, розташовану за адресою: Київ, вул. Саксаганського, 103, або зателефонуйте нам по одному з вказаних телефонів:

(044) 222-88-02,

(050) 444-15-75,

(067) 239-69-18.