Уже на етапі будівництва будинку необхідно задуматися про проектування системи опалення. Від того, наскільки грамотно та безпомилково буде складений і реалізований проект, залежить комфорт домочадців, раціональність використання ресурсів та ефективність роботи обладнання.

Проектування опалення - це складний і важливий процес. Він складається з декількох етапів, що включають в себе складні розрахунки, підбір обладнання, організацію димоходу і монтаж обраної системи. Компанія "Здоровий клімат" створила оглядову статтю на цю тему, докладніше описавши кожен крок.

Схема опалення котеджу

В першу чергу необхідно визначитися зі схемою опалення приватного будинку або котеджу. Існує однотрубна та двухтрубна схема.

Однотрубна схема

Однотрубна схема являє собою закритий контур у вигляді ланцюжка послідовно підключених радіаторів. Вода, нагріта до певної температури, циркулює по трубах до радіаторів, які в свою чергу прогріваються та віддають тепло. Система передбачає наявність спеціального розширювального бака, який сприяє разгазованності.

До основних переваг такої схеми відноситься простота монтажу та економія на матеріалах. Це найбільш популярна й проста система. Однак вона має свої недоліки. Зокрема, нерівномірний розподіл тепла, через що досить складно контролювати рівень температури.

Двотрубна схема

Це найсучасніша та досконала система. Укладає в собі наявність двох труб, які подають і забирають воду. До труб паралельно підключаються радіатори. Гаряча вода надходить від теплоносія до радіаторів з однаковою температурою. Це гарантує рівномірний нагрів води та розподіл температури по всій схемі. З мінусів можна виділити високу вартість матеріалів і більш складний монтаж.

Проектування котельні

Наступним кроком буде проектування котельні - місця, де буде встановлено теплогенератор. Це повинна бути окрема кімната, прибудова, яка облаштовується за всіма технічними нормами і правилами для правильної та безпечної роботи пристрою.

Для розміщення газового котла необхідно облаштувати окреме приміщення. У зворотному випадку державні газові служби не підпишуть проект, якщо виявлять, що котел встановлений в неправильному місці або організація місця має явні порушення.

Розрахунок системи опалення

Система опалення повинна встановлюватися виходячи з виконаних розрахунків. Від їх правильності залежить ефективність обладнання та комфорт домочадців. Для виконання правильного розрахунку повинні враховуватися наступні фактори:

  • Кліматична зона, де розташований котедж або приватний будинок;
  • Потужність джерела теплової енергії;
  • Площа та об'єм кожного приміщення, яке слід опалювати;
  • Кількість, розмір і тип радіаторів;
  • Наявність утеплювача будинку;
  • Тепловтрати.

На основі отриманих даних підбирається теплогенератор. Найчастіше в його якості використовується електричний, газовий або твердопаливний котел.

Вибір димоходу

Димохід є важливою деталлю проектування системи опалення. З його допомогою виводиться назовні продукт згоряння. До димоходів пред'являються такі вимоги:

  • межа вогнестійкості не повинен бути менше 1;
  • з'єднувальні стики повинні бути оброблені спеціальними вогнестійкими матеріалами;
  • димохід повинен бути газонепроникний.

Розмір димохідного каналу залежить від типу теплогенератора. Залежно від нього, а також особистих переваг, підбирається матеріал. Це може бути метал, цегла або кераміка.

На проектуванні системи опалення не можна економити. Будь-яка допущена помилка може привести до серйозних наслідків: зниження ефективності роботи системи, а також небезпеку мешканців котеджу. Тому проектування опалення та встановлення опалення повинна виконуватися професіоналами.