Плануєте облаштувати власну студію? Приготуйтеся до витрат – її доведеться оснащувати досить дорогим обладнанням. Навіть на колонках заощадити не вдасться, адже замість них треба буде замовити студійні монітори – сучасні пристрої для прослуховування аудіоконтенту. Їх використовують не тільки студії звукозапису – подібна техніка є на радіо і телебаченні. Що відрізняє її від навушників, колонок? Виключна якість відтворення звуку. Монітори подають його без спотворень і прикрас – мається на увазі згладжування шумів, прикрашення запису. В результаті звукорежисер чітко чує будь-які нерівності, дефекти і помилки в звучанні. Це дозволяє допрацювати аудіоматеріал, поліпшивши його якість.

Як влаштовані монітори? По суті, це коробка з динаміками. Монітора тут немає – це слово з'явилося у назві не через наявність екрану. Йдеться про функції техніки. Вона допомагає проводити моніторинг звуку, визначаючи будь-які недоліки.

Устаткування виготовляють з особливих ізоляційних і звукопоглинаючих акустичних матеріалів. Зазвичай такі системи роблять двосмуговими. Вони оснащені точними динаміками з правильно обчисленою АЧХ (без «провалів» і «завалів»). Є у продажу і трьохсмугові моделі, але їх задіють рідше.

НЧ-динаміки для низьких частот і басів створюються з армованої склотканини, поліпропілену, кевлару, просоченого паперу, целюлози. Як влаштовані ВЧ для верхніх частот? Ці динаміки виготовляють з алюмінієвої фольги, шовку, паперу, титану та берилію.

Види техніки та нюанси вибору

Потужність і максимальний звуковий тиск – ключові параметри. Тут треба брати до уваги місце, де використовуються пристрої. Зазвичай для домашньої студії вистачає моделі на 100 -110 Дц. Потрібен монітор для радіо? Доведеться підшукати потужніший і більш дорогий варіант аудіотехніки.

Монітори прийнято ділити на системи ближнього, середнього і дальнього полів. Для домашньої студії підбирають пристрої першого типу. Це пояснюється обмеженістю приміщення по площі. Треба транслювати звук на велику кімнату? Значить, будуть потрібні системи середнього і далекого поля. В цьому випадку їх використання буде виправданим.

Техніка відрізняється за розмірами. Чим більше її динаміки, тим нижче частоти. Проте гнатися за цим параметром не варто, беріть до уваги площу студії. Якщо місця тут небагато, то знадобляться більш компактні монітори.

Пристрої поділяють на активні і пасивні. Особливість перших – у наявності вбудованого підсилювача потужності. Окремий вид техніки – сабвуферні монітори. Вони можуть бути задіяні спільно з моделями середнього і далекого і полів. Сабвуфери здатні розширювати відтворений низькочастотний діапазон. Через це їх використовують також з системами ближнього поля. Цим моніторам часом бракує низьких частот. Сабвуфер дозволяє вирішити проблему.

Що щодо типу фазоінвертора? Все залежить від місця розміщення монітора. Якщо він буде стояти біля стіни, то потрібен варіант із зовнішнім фазоінвертором.

Де придбати?

Студійні монітори – спеціалізована техніка, вона не з'являється в звичайних техномаркетах. Краще купувати пристрої у профільних постачальників, які зможуть запропонувати на вибір відразу декілька установок із різними параметрами.