Нематеріальні активи стають домінуючим засобом створення ціни на сучасному підприємстві. Відкрийте будь-який сучасний підручник з бізнес-стратегії, і акцент на конкурентну перевагу очевидна. Однак замість того, щоб концентруватися тільки на фінансовому капіталі або ресурсах, таких як будівлі, обладнання, виробничі потужності або готова продукція, стратегія зосереджена на інвестиції в нематеріальні активи, отримані з людського, соціального та організаційного капіталу.

Коли потрібно проводити оцінку?

Навіщо і коли потрібна оцінка нематеріальних активів? Нематеріальні активи — це всі ті елементи, які сприяють розвитку і правильному функціонуванню компанії без наявності фізичного елемента, що її підтримує. Елементи, здатні створювати майбутні доходи, які визначають економічний ефект для інших конкурентів і покращують фінансову віддачу компанії. Всі компанії повинні бути в змозі визначити економічну вартість його активів. Можна сказати, що нематеріальні активи складаються з:

  • Маркетингові активи: торгові марки, авторські права, інтернет-домени, комерційні нововведення.
  • Виробничі нематеріальні активи: патенти, комерційні проекти, винаходи, формули, виробничі процеси, промислове авторське право.
  • Змішані нематеріальні активи: репутація компанії, бізнес-моделі.

Нематеріальні активи мають цінність, що дорівнює або навіть перевищує цінність матеріальних, хоча часто ці види активів не оцінюються. Це обумовлено різними причинами, включаючи складність, пов'язану з оцінкою, відсутністю чітко визначених правових рамок, а також той факт, що ця оцінка є добровільною, і навіть те, що іноді компанія навіть не знає, що має цінний нематеріальний актив для діяльності компанії. Як правило, оцінка являє собою злиття економічної концепції вартості та юридичної концепції власності.

Нематеріальні активи можуть оцінюватися як єдине ціле, але завжди доцільно проводити індивідуальну оцінку кожного активу на випадок, якщо нам доведеться зробити з ним угоду. У той час як фізичні активи можуть з часом зношуються і втрачати цінність тільки в результаті використання, їх нематеріальні аналоги зношуються через закінчення терміну дії контракту, морального зносу та інших нефізичних факторів.

Термін «оцінка активів» відбувається з процесу розрахунку та обліку їх вартості на балансі компанії. Як і у випадку з матеріальними активами, такими як основні засоби, вартість активу відображається в балансі за первісною вартістю. Крім покупної ціни активу, вартість, фіксована в фінансовому балансі, може включати всі витрати, необхідні для підготовки його до використання за призначенням, такі як судові витрати. Метод прямої лінії використовується, якщо жоден інший метод не може бути надійно розрахований. Стандарт також допускає періодичні коригування нефізичних активів на основі професійних оцінок.

Компанії майже завжди в кінцевому підсумку володіють цінними активами, які не можна помацати, відчути або побачити. Ці нематеріальні активи, складаються з патентів, франшиз і економічної репутації, яка відрізняється від бухгалтерської репутації. Аналізуючи баланс, ви, як правило, повинні ігнорувати суму, привласнену нематеріальних активів. Вони можуть коштувати дорого в реальному житті, але записана бухгалтерська вартість, ймовірно, не наближається до неї в якій-небудь значущою мірою точності.