Автомобілістам добре знайомо, як багато часу треба приділяти своєму транспортному засобу, щоб тримати його в належному стані. Це поточний ремонт, заміна складових, перевзування гуми по сезону тощо. Не менш важливо, які диски на колесах автомобіля. Адже від них залежить не лише стильний вигляд авто, ще вони створюють каркас для колеса, на який монтуються шини.
Чим відрізняються різні види дисків
Перші круги для коліс були дерев’яними та недовговічними. Сьогодні їх виготовляють лише з металів. Зараз виробляються диски таких типів:
- штамповані;
- відлиті;
- ковані;
- збірні.
Диски, штамповані зі сталі, з’явилися першими серед металевих і довго були єдиним варіантом, доки у 80-х роках минулого століття не почали виготовляти деталі колеса методом лиття. Штампують їх із цілих шматків сталі за допомогою прес-форм. Потім частини з’єднують зварюванням і наносять антикорозійне покриття. Плюсами штампування можна вважати:
- низьку ціну;
- хорошу пластичність під час ударів, що захищає покришку;
- простоту ремонту – можна вирівняти погнутий «млинець» і використовувати далі;
- такі колеса рідше викрадають злодії.
Для виготовлення дисків зі сплаву алюмінію та кремнію використовують кілька методів лиття, що дає змогу отримати вироби з різними властивостями. Також для цього годяться сплави магнію – вони надлегкі, хоча й не дуже міцні. Ці вироби також мають кілька переваг:
- значно легші стальних;
- є безліч варіантів дизайну;
- висока теплопровідність, що допомагає швидко відводити тепло від гальмівних елементів машини.
Ковані диски для коліс виготовляють з алюмінієвих сплавів з додаванням магнію, титану та інших металів за допомогою технології гарячого об’ємного штампування у закритих матрицях. Такий спосіб використовується лише в декількох країнах, тому кована продукція є рідкісною на світовому ринку. Технологічний процес багатоступеневий та потребує спеціального обладнання, але результат виходить легкий і міцний водночас.
Ковані автодиски відрізняються від решти:
- практичністю та міцністю – не розколюються та не гнуться внаслідок різких ударів;
- високою пластичністю та хорошою придатністю для ремонту;
- значною корозійною стійкістю;
- найлегшою вагою.
Окремо слід виділити збірні диски, частини яких виготовлені різними методами та об’єднані титановими болтами. Так виробники намагаються поєднати плюси кожного виду, а у випадку ремонтування достатньо замінити лише пошкоджену частину. Виглядають такі вироби дуже різноманітно. Але ціна нового збірного диска надто висока. Їх можуть собі дозволити переважно лише статусні автовласники.
Що слід мати на увазі
Звичайно, будь-які диски мають свої недоліки.
Штамповані | Відлиті | Ковані |
Значна вага, яку не можна зменшити без втрати міцності. Наслідок – підвищення навантаження на ходову, зростає витрата пального та гальмівний шлях, погіршується здатність маневрувати | Погано витримують удари, можуть розколотися, що призводить до аварій | Найвища ціна. Удвічі дорожчі за отримані литтям |
Непривабливий зовнішній вигляд | Недостатньо стійкі до корозії, найменше пошкодження захисного покриття призводить до початку руйнування | Простий дизайн. Ускладнити його візерунками можливо, але краса може погіршити якість виробу через занадто тонкі стінки |
Низька стійкість до корозії | Якісні вироби дорожчі за штамповані, але є багато дешевого низькопробного товару | Складний процес виробництва |
Отже, вибирати є з чого. Яким критерієм при цьому користуватися – практичністю, вартістю чи дизайном – вирішувати кожному самостійно.